| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Am 18 ani si nu am avut nici primul sarut. Sunt mult prea timida.
E ceva rau in asta?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic rau in asta.
Esti inca micuta, esti inca adolescenta, deci, nu vad vreo graba cu sarutul sau altele.
In orice caz, daca nu ai prieten, pe cine ai vraes a saruti?
ce-i atata graba si importanta, la un lucru atat de marunt?
Toate la timpul lor! Mai intai, termina cu liceul, ia-ti Bac-ul, iar dupa aceea, ai tot timpul din lume sa-ti cauti prieteni si iubiti, cu care sa te saruti.

| Andreeush a răspuns:

Nu, nu ar trebui să te simți rușinată.
Toate la timpul lor.

| OldSoul a răspuns:

Faptul ca nu ai avut un prim sarut, nu este o problema.

Insa, faptul ca esti mult prea timida, poate reprezenta o probleme.

Eu de exemplu, am cunoscut acum ceva timp o fata, problema e ca nu-mi dau seama daca ea e cu adevarat timida, sau pur si simplu nu e interesata de mine, iar asta imi da cu eroare, si nu stiu cum sa ma comport cu ea, prin urmare, am ajuns sa o evit.

| Plato a răspuns:

Ca nu ai avut primul sarut? Dimpotriva, e ceva pozitiv.

Ca esti timida? Da, poti pierde multe in viata din cauza asta. Fii sigura pe tine, intreaba, cere, nu ezita.

| Irinel15123532 a răspuns:

Unde scrie o regula de varsta? Societate in care traim este depravata, oriunde te uiti vezi un trup dezbracat, nu are imporanta cand ai primul sarut, si relatia sexuala in afara casatoriei este condamnata de Dumnezeu. Nu te conforma, ca daca nu ai avut primul sarut, prima betie sau mai stiu eu ce, nu inseamna ca esti inferioara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,de ce ar fi? Cui nu-i plac tipele care încep sa se bâlbâie dacă le intrebi cât e ora?

| Delcatty a răspuns:

Parerea mea este ca esti in regula. Probabil singurul lucru "rau" este ca ai tu stima de sine scazuta cand chiar nu ar trebui.
Sa iti zic un secret (aiurea, e o informatie bine stiuta): barbatii de calitate o sa aprecieze mai degraba o tipa cu experienta mai putina sau deloc decat pe una care a avut relatii intime cu tot orasul.
Cand vine vorba de relatii, exista ceva numit "sexual market value", care, adaptat, se traduce ca "valoare pe piata sexuala". Nu, nu te gandi la prostitutie, ci la o trasatura de personalitate. Pentru femeie, sexul e un ditamai atuul care trebuie rezervat cui merita. Asta inseamna ca te sfatuiesc sa astepti pana dai de un tip care iti place, care se poarta frumos cu tine fiindca va veni si ziua asta.
Ai incredere in tine!

| anonim_4396 explică (pentru Delcatty):

"aiurea, e o informatie bine stiuta", "sexual market value"
De cine? Probabil 1% din populatie...

| Delcatty a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am informat statistic, dar, in anturajul meu, e ceva despre care chiar se vorbeste mult. Poate ca asta ma confuzeaza. happy

| anonim_4396 explică (pentru Delcatty):

Sa te tii de oamenii ãia ca de viata ta.
Nu, te tin departe de oameni si mentalitati bolnave happy

| Delcatty a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc de sfat, presupun.

| hamate a răspuns:

Ai timp sa te dezbraci de caracter si de toale, nu-ti fa tu griji

| SomkidApple a răspuns:

Și eu am 18 ani și nu am avut :-| însă nu mă gândesc doar la asta, nu asta e scopul meu în viața sa mi găsesc prietenă... Găsește-ti un rost, nu te simții complexata și nu îți pune întrebări de ce nu ai avut până acum. Toate fetele își frumoase in felul lor( și nu o spun doar sa te simți mai bine).
Dar îți spun sincer decât să ai o relație toxică cu un țărănoi mai bine spune pas

| IoanaCristea1 a răspuns:

Hei, e ok. Fiecare are ritmul lui. Stai linistita. Se va întâmpla cand vei fi pregatita. happy