| IvyShade a întrebat:

Hey am nevoie de ajutor urgent.
O să merg mâine la ora 1 la un nou psiholog, mai exact un psiholog clinic. Starea mea mentală s-a înrăutățit în ultimele 4 luni iar când i-am scris fostei psiholoage așa cum obișnuiam dacă aveam nevoie mi-a zis ca totul este ok, o să trec peste etc. Ca ce să aflu ieri? A zis că starea mea s-a înrăutățit, iar simptomele(sper ca am scris corect) mele sunt îngrijorătoare și ca am nevoie de un psiholog clinic, dar unul foarte experimentat.
Menționez ca nu am fost diagnosticată cu nicio boală mintală, iar toate problemele care m-au condus la psiholog sunt de peste 2 ani.
Așa că întrebarea mea este: Cine a mai fost la un psiholog clinic sau are experiență pe tema asta, cum o să decurgă întâlnirea? O să îmi puna ea întrebări sau v-a trebuii să îi povestesc toate problemele și simptomele din ultimii 2 ani
Dau fundă, mulțumesc mult

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu ai fost diagnosticata cu nicio tulburare pentru ca nu ai fost la psihiatru cel mai probabil, deci situatia este incerta in aceasta privinta.Ar putea fi ceva, sau nu...

Dar, un psiholog clinician nu difera mai deloc de un psiholog oarecare, cu exceptia ca are un master in psihologia clinica.Deci este aceeasi Marie, cu alta palarie...Ma rog, aceeasi psihologie, cu un master un pic mai pompos ca si denumire...
Fiecare psiholog are propria metodologie, chiar daca in principiu exista anumite reguli de baza, dar in general prima intrevederea va consta intr-un dialog de tip interviu.In orice caz, daca exista lucruri pe care acesta nu le va intreba, dar tu le vei consisera relevante, le poti mentiona.Pana la urma, el iti vinde acele cateva zeci de minute pe o anumita suma, deci tu le folosesti in sensul in care tu sa fii confortabila, inteleasa, sprijinita, deci nu iti face griji pentru cum va decurge totul.Sa fiu sincera, ar cam trebui sa decurga in felul in care sa te faca pe tine sa te simti bine, deci psihologul trebuie sa se adapteze la nevoile tale, nu tu la pretentii pe care nici macar nu stii daca le are.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine apeleaza la un consilier crestin, aduce intotdeuna speranta in viata cuiva, il re omand pe Petrica Mihent din Oradea, asa stiu ca face si consiliere on line.

| IvyShade explică (pentru ania):

Eu nu cred în dumnezeu, sunt o persoană spirituală agnosticăm, dar mulțumesc oricum

| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama psihiatru si te va evalua in prima zi, punandu-ti diverse interbari despre viata si starea ta.