| Seval12 a întrebat:

Hey, am o problema, ma enervez din orice. De exemplu azi am întrebat-o pe maică-mea dacă ma lasă afara și ea a zis nu, dar eu am avut o criza din aia de eram in stare sa ma arunc de pe geam, iar după am început sa înjur.

Vreau sa stiu dacă e o boala sau ceva de gen.

Răspuns Apreciat de Editori
| Andreeush a răspuns:

Nu e vorba despre o boală, pur și simplu ai un caracter mai impulsiv, ești genul de persoană care nu acceptă să îi fie impuse limite, nu accepți să ți se zică "nu".
Ar trebui să începi să îți stăpânești nervii, furia și să nu mai înjuri. Trebuie să înveți să ai mai mult respect pentru mama ta, dacă ea nu îți dă voie să ieși afară bănuiesc că are un motiv.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Temperamentul coleric/violent nu este o boala, dar este frecvent intalnit la persoanele care nu sunt prea inteligente, deoarece au reactie violenta spontana, jignind, tipand sau chiar lovind.
Un om inteligent nu reactioneaza asa, intotdeauna gandindu-se la consecintele si reactiile pe care le poate produce vorbele sau comporatmentul lui, alegand intotdeauna o cale de mijloc, plina de bun simt si respect fata de cei din jur, indiferent daca a fost sau nu jignit. Rabdarea, comunicarea si bunul simt, sunt cele care ajuta la solutionarea unei probleme, indiferent cat de grava ar fi natura ei.

| Freya1 a răspuns:

Nici mie nu imi place sa ma comande cineva si asta de la varsta destul de mica.Cred ca e de la pubertate si de la schimbările hormonale, începi să te crezi si simt responsabil si matur.

| Catrice a răspuns:

Nervii tai se INERVEAZA maxim. Tu ar trebui sa nu te mai ENERVEZI atât de ușor.