| Denyyy888999 a întrebat:

Hey! Am o problema si sper sa nu comenteze toti plozii de 10 ani.Deci, de la un timp ma simt diferita. Adica nu vreau sa vorbesc cu nimeni,nu vreau sa vad pe nimeni, ma tai(ceea ce stiu ca e o porcarie), ma gandesc la sinucidere si chiar am incercat de vreo 2 ori,fara succes,nu imi mai pasa de scoala,nici de mine, maxim de cei din jur. Atat. Pana si trezitul dimineata a devenit extrem de greu. Si de fiecare data cand incerc sa vorbesc cu sora mea mai mare despre asta ii spune mamei si ideea e ca eu vorbesc cu sora mea fix din motivul ca nu vreau sa vorbesc cu mama deoarece ea exagereaza destul de mult. Chiar nu stiu ce as putea sa fac si ce se intampla cu mine. Ce ar trebui sa fac intr-o astfel de situatie? Din nou, rog plozii de 10-11 ani sa nu critice avand in vedere ca nu ma cunosc.

Răspuns Câştigător
| Horatiuabc a răspuns:

Ok, ti ai dat seama si tu ca esti intr o stare avansata a depresiei. Trebe sa cauti ceva sa faci, ceva sa te inveseleasca( leaga prietenii noi) Sau cauta pe cineva sa iti fie aproape. Trebe sa te retragi in ceva. Nu recomand sa iei pastile de depresie sau prostii din astea, iar daca spui ca nu te intelege nici familia este destul de greu. Daca ai nevoie de ceva ma poti contacta. Si ti am spus, incearca sa scapi de depresie, priveste parea frumoasa a lucrurilor, ai o familie.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

...că nu mă cunosc. Dar cine te cunoaște mai bine ca tine?
Ce vrei? Ce îți lipsește în viața ta? Cine te cunoaște mai bine ca tine?

| Denyyy888999 explică (pentru sadrian46):

Nu ziceam ca eu nu ma cunosc?‍♀️?‍♀️?‍♀️ Ma refeream sa nu vina plozi dinaia mici care nu ma cunosc in viata reala sa comenteze

| sadrian46 a răspuns (pentru Denyyy888999):

Și dacă îți tai venele o dată pe săptămână cunoști viața reală?

| lpavel a răspuns:

Problema e ca nu ai o ocupatie care sa-ti placa, sa nu-ti mai ramana timp liber sa te gandesti la astfel de prostii... Gandeste-te ca sunt persoane intr-o situatie de plans si tot nu se gandesc la sinucidere! Multumeste Domnului pentru tot ce ai si cauta sa-ti ocupi mintea cu ceva mereu. Asta e doar o stare provizorie si iti va trece happy

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să prezinți simptomele astea unui medic specialist în psihiatrie. Nu de alta dar acesta este medicul care se ocupă de sănătatea mintală și probleme emotionale.

| Nemessys a răspuns:

Buna! In primul rand rand, nu vreau sa te dezamagesc, adica e ok ca ai scris asta aici si ca te-ai descarcat, dar tot ceea ce ti se intampla tie vine de la un motiv. Asadar, noi putem sa-ti scriem aici cam orice citat motivational care, da, o sa-ti ofere o stare buna pe moment dar mai tarziu o sa revii la starea si obiceiurile initiale. Asadar ce rezolvam? Stii care este,, sursa" acestor lucruri? Daca nu, afl-o. Iti sugerez sa consulti un psiholog pentru asa ceva.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Teo29 a răspuns:

Buna, ti-am dat in mesaj privat nr. unei prietene psiholog care doreste sa te ajute gratuit

Răspuns utilizator avertizat
| Osneros a răspuns:

Plod de 14 ani nu vrea sa vorbeasca cu plozi de 10-11 ani. Ironic.

| EduardEdu1994 a răspuns:

Un consult psihologic ți-ar prinde bine.

| DanTeSkies a răspuns:

Incearcă să pui accent pe lucrurile care îți fac plăcere, ar fi bine să-ți găsești si un prieten/ă în care să ai încredere și să puteți discuta liber chestiile astea (desigur, va dura ceva timp să găsesti un așa prieten), la școală încearcă să iei note cât de cât decente și nu-ți face griji, cu toții trecem prin perioade de astea, totul se poate schimba dacă alegi să vezi viața altfel.