| Ioanagrrrr a întrebat:

Hey! Am trecut in clasă nouă și eu de fel sunt mai închisă în mine dar totodată doresc sa comunic cu toți dar am frica ca mă vor respinge.Azi a fost prima mea zi și am aflat că câțiva copii sunt împotriva că eu am venit.Ce as putea sa fac că sa fiu pe placul lor? Stiu că nu pot fi pe plac la toți dar macar sa incerc

Răspuns Apreciat de Editori
| MădălinaMaya055 a răspuns:

Ei bine, daca tu te duci cu gandul ca vei fi respinsa, aia o sa primesti.Si nu, nu trebuie sa fii pe placul absolut tuturor.Niciodata,nici cea mai frumoasa fata nu va fi pe placul tuturor, deoarece lumea gaseste la toata lumea nod in papura.Incearca sa nu te superi la critici, sa te faci ca nu iti pasa, atunci cand esti indiferent lumea nu va mai fii impotriva ta, pentru ca se vor plicitisi si isi vor cauta alta momeala.Fii tu insuti,dar totodata gaseste subiecte comune cu fiecare, incearca sa fii deschisa cu lumea, sa discutati subiecte comune, dar asta nu inseamna sa zici cele mai mari secrete alte tale.Ei bine, daca cuiva din clasa ii place tipul de muzica ca si al tau, incepeti sa discutati despre asta.Vei afla lucruri noi pe zi ce trece.Pana nu vei face ceea ce iti e frica sa faci nu vei scapa de timiditate(pentru ca asta ai tu). Daca se ia cineva de tine, du-te la dirigintele clasei, de aceea este acolo. Daca nu te duci, vor incepe sa se ia de tine pentru ca vor vedea ca tu nu actionezi cu nimic.Incearca sa te uiti pe articole pe net, despre dezvoltare personala, si vei invata multe si pana la urma te vei maturiza.Chestia pe care o ai tu, o au multi altii, si eu la un moment dat am avut-o.Lumea va critica indiferent de ce ai face.Tu traieste pentru tine, pentru ca doar o viata ai, si dupa oricum toti murim.Fii fericit cat traiesti, pentru ca mort vei fii mult timp.

| Ioanagrrrr explică:

Tu spui sa fiu mai deschisa, dar mama nu mi da voie sa vorbeasc cu multi că ea spune că ei vor păreri din partea mea și că vor să mi facă rau

| MădălinaMaya055 a răspuns:

E normal ca mama ta sa te atentioneze despre asa ceva, si face foarte bine.Nici nu trebuie sa te arunci in anturaje proaste, dmn fereste.Trebuie sa inveti sa comunici cu fiecare tip de persoana, ca macar majoritatea sa fie ok cu tine.Imi trimiti mesaj in privat daca vrei sa detaliem, am 17 ani si am trecut prin ceea ce treci tu, si iti zic ce sa faci.

| Ioanagrrrr explică:

Ai primit mesajul?

| MădălinaMaya055 a răspuns:

Nu ma lasa sa il trimit, pentru ca am statusul de membru junior.eu ti l-am trimis atunci, dar de aceea nu s-a livrat.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai din moment ce pleci cu ganduri de genu ai deja o atitudine inchisa, ezitanta care e enervanta pentru cei din jur, daca ai fi mai relaxata, vesela, pozitiva, ai emite o energie care ar fi placuta pentru ei si te-ar vrea in preajma

| Andreeush a răspuns:

De unde știi că acei copii sunt împotriva ta?
Nu cumva este doar în imaginația ta?
Ar trebui să încerci să comunici cu cei din jurul tău, să îți faci prieteni.
Nu trebuie să fii pe placul tuturor, trebuie să te integrezi și să fii tu însuți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti face griji, la noi in clasa cand aveam copii noi, erau ca o gura de aer, sa mai schimbam prietenii si cu altii, decat cu restul cu care suntem obisnuiti happy o sa fie bine. Trebuie sa treaca ceva timp

| Ioanagrrrr explică (pentru anonim_4396):

Cam cat timp aproximativ

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Depinde si de ei si se tine.
Eu cel putin eram foarte entuziasmat cand aveam colegi noi si ma duceam sa vorbesc cu ei, sa-i intreb de unde vin, ce le place sa faca daca ii place la noi, etc.
Da-te si tu daca poti, cu aia mai populari in discutii, pentru ca asta e decisiv, daca te dai cu tocilarii clasei sau cu cei populari. pentru ca alegerea asta probabil te va tine pana termini scoala acolo laughing sau cu cei care invata bine, daca inveti bine.

| melodrama a răspuns:

Cauta subiecte comune, frica asta de respingere am avut-o si eu intr-a IX-a, crede-ma ca nimeni nu te respinge daca vrei sa discuti cu el. Mi se pare trist ca te intereseaza sa le faci pe plac, tu trebuie sa intelegi ca esti ceea ce iti doresti tu, nu ei.

| Oaki45 a răspuns:

Si eu sunt la fel, colegii ma striga Slendrina

| Ioanagrrrr explică (pentru Oaki45):

Ești noua in clasă?