| curioasa210 a întrebat:

Hey! Am URGENT nevoie de ajutor! Eu merg la o scoala de tara,unde nu se da bursa. Avem toate conditiile,avem fond la bugetul local, insa sunt singura din clasa care vrea sa ceara domnului director. Eu sunt Presedintele Consiliului Elevilor (sunt calasa a 7-a),si am vorbit cu Vicepresedintele si Secretara CSE dar ei spun ca nu au de unde, ca nu ne da nimeni desi eu cred ca se poate. CUM SA II CONVING SAU SA ATRAG PE CINEVA DE PARTEA MEA?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aici nu-i vorba de nevrutul profesorilor sau de buget, ci de conditiile pe care probabil nu le indepliniti nici unul.
Uite aici conditiile:
http://www.liceulmoisil.ro/......202018.pdf

| curioasa210 explică (pentru Violleta2022):

Da,si de conditii este vorba, insa si bugetul intra in joc, degeaba indeplinind noi ocnditiile daca nu avm buget sau daca nu vor. Desi ar fi ilegal cred sa nu doreasca

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este dreptul tău să ceri.
Cererea trebuie să fie oficială, la depunere să ceri număr de înregistrare. Păstrează o copie a cererii, cere să îți pună numărul de înregistrare pe ea.
Apoi, sunt consilieri în primărie, caută să atragi unul de partea ta, să te susțină.
Arată-i copia cererii.
Trebuie ca în 30 de zile să primești un răspuns oficial în scris pe adresa de domiciliu.
În funcție de acel răspuns, vezi ce ai de făcut.

| curioasa210 explică (pentru sadrian46):

Da,directorul este consilier. eu am nevoie de sustinerea elevilor.

| sadrian46 a răspuns (pentru curioasa210):

Pentru asta fă lobby.
Găsește în fiecare clasă un lider de opinie.
El nu trebuie să fie neapărat șeful clasei.
Sau câte doi în fiecare clasă, un băiat și o fată.
Să le spui așa.
Că de reușita acțiunii dtale, vor beneficia toți.
Dacă dta reușești să obții acea bursă, creezi un precedent.
Dacă se va putea pentru tine, se va putea și pentru alți elevi.
Dacă nu sunt fonduri pentru asta, primarul cu consilieri săi, vor putea să ia o sumă mică de la alt proiect, și să o aloce pentru acea bursă.
Voi sunteți viitorul comunei. Voi cu studii superioare veți putea ridica comuna. Această bursă, este o investiție în viitorul comunei.
Dacă pentru acest exercițiu bugetar, al anului 2019 nu se găsesc fonduri, atunci primăria să decidă că în mod absolut, să prevadă fonduri pentru bursele elevilor pe 2020.
Dta cu directorul veți identifica necesarul de burse, pe criterii obiective, pe 2020, nu numai pentru tine ci și pentru alți elevi îndreptățiți, și veți face o cerere colectivă, pe care o semnează toți copii din școală.
La ședința de la primărie când se face alocarea bugetului pe 2020 participi și dta ca reprezentant al școlarilor, și le expui cele de mai sus.
Astfel bugetul va cuprinde în mod obligator și burse pentru elevi.
Iar în privat pe coridor, înainte de ședință, discuți cu primarul așa.
Dacă sunteți cu noi elevii, eu sunt reprezentantul lor.
Voi vorbi cu fiecare elev în parte, eu și colegii care mă ajută, să vorbească cu părinții lor, să vă voteze din nou pe dvs primar la următoarele alegeri ( se subînțelegec că dacă nu, nu).
Și vei avea succes. Și va fi unul din primele dtale succese în viitoarea carieră politică.
Și vor fi afișe în toate orașele, pe toate străzile.
Curioasa210 for Prezident!
Prima femeie prezident în Românica!

| curioasa210 explică (pentru sadrian46):

Tare faza de final cu presedentia laughing) multumesc de sfat