| crinelaaa a întrebat:

Hey as vrea sa stiu ceva...eu vara asta vreau sa merg in Germania dar nu am doar 17 ani nu sunt majora si nu stiu daca pot calatorii cu avionul fara insotitor...am auzit ca doar cu insotitor poti merge! ma ajutati happy

4 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Uite ai aici un link spre legea care reglementeaza treaba asta.
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp..._text?idt=65461

Citesti cu atentie art. 2, alin. 2, art. 30 si 31.
In principiu ideea ar fi ca nu poti iesi sub nicio forma din tara fara a fi insotit de o persoana majora (parinte sau alta persoana care sa iba imputernicirea notariala din partea parintilor; in caz ca esti insotit de cineva care nu este reprezentant legal, atunci acea persoana va trebui sa aiba si cazierul "nepatat" si sa prezinte certificatul respectiv de cazier judiciar). Altfel nu te vor lasa sa iesi din tara.
Cum zic ceilalti, ai nevoie de procura, dar nu te duci doar cu ea in mana :)) E doar o hartie prin care AMBII parinti acorda dreptul unei persoane de a actiona in numele lor.

| Own3r a răspuns:

Ai nevoie de procura.

| bumtzbumtz a răspuns:

Ai nevoie de o procura de la tatal tau sau mama ta.Prin aceasta procura ei sunt se acord sa pleci, ei fiind raspunzatori daca patesti ceva.

| AdiTsu93 a răspuns:

Nu iti trebuie insotitor, iti trebuie o procura de la tatal tau in care el sa precizeze ca e de acord sa pleci.