| amOre) a întrebat:

Hey)cit timp de studiere intensiva la cursuri de engleza te fac sa cunosti engleza la perfectie? cine a studiat si stie?
merci mult :*

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu invat engleza din clasa a 2-a. Am deci peste 10 ani de cand o studiez si totusi inca mai intalnesc lucuri noi. Daca studiezi intensiv cred ca reusesti intr-un ritm destul de rapid. Asta in functie de cursuri si de un profesor bun. Ai sanse ca in 2-3 ani sa fii un vorbitor de exceptie. Depinde si daca ai alte preocupari. E greu sa iti intre in cap limba engleza cand tu mori de foame.

| Lilik a răspuns:

Nu exista asa ceva. depinde de capacitatea fiecaruia. e vorba si de accent. Degeaba stii gramatica la modul excelent daca atunci cand deschizi gura habar nu ai sa pronunti cuvintele asa cum trebuie, sa fii cursiv in exprimare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am studiat, dar cred eu ca vreo 4-5 ani ar fi necesari... daca ai prof bun, (expert), chiatr si in 3 ani.
Dar cele mai bune rezultate se obtin in 4 ani.