| Goddessss a întrebat:

Hey!
Cum sa fac sa nu imi mai pese asa de mult de părerile altora?
Cum sa fac sa fiu mai încrezătoare in mine?
Cum sa fac sa nu ma mai compar cu alte persoane?

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Cum sa nu iti mai pese de parerile altora? Pai hai sa iti zic, fiecare om de pe planeta asta are o parere A LUI. Daca tu intrebi oamenii ce sa faci intr-o anumita situatie sau cum li se pare ca arati sau mai stiu eu ce, stii ce se va intampla? Vei primi o tona de raspunsuri DIFERITE. Asa ca, oricum o dai, nu vei putea face pe plac tuturor, pentru ca multumind pe unul, nemultumesti pe altul si tot asa. Si daca ajungi sa joci cum iti dicteaza altii o sa fii mereu nefericita. Ii viata ta si cam tu ar trebui sa fii personajul principal in ea, nu sa iti spuna X sau Y ce sa faci. Tu stii cel mai bine. Asa ca treci peste parerile altora, pentru ca sunt irelevante. Si daca ai nevoie de sfaturi sau opinii de la altii, trece-le mereu prin "filtrul" tau, nu actiona doar pentru ca asa au spus ei. Vezi daca poti culege ceva din ce au zis sau mai bine o lasi balta.
Cu increderea in sine e mult de lucru. Mai intai trebuie sa intelegi ca a gresi e omeneste si TOATA lumea greseste, nu e nimeni perfect. Asta se invata in timp, iesind din zona ta de confort, aprofundand cunostinte, traind anumite experiente etc.
Nu te mai compara cu altii, pentru ca toti suntem diferiti si trebuie sa intelegi ca toti oamenii au plusurile si minusurile lor si ca nu o sa vina nimeni la tine sa isi etaleze toate imperfectiunile pe care le are pe o tava si sa iti zica de ce nu ar trebui sa te compari cu el/ea. Poate ca X e mai bun decat tine la ceva, dar si tu, la randul tau, poate ca il intreci pe X la altceva. Crede-ma, daca e sa iei o persoana si sa o analizezi nu e NICIUNA, dar NICIUNA careia sa nu ii gasesti vreun defect, nici macar modelele sau mai stiu eu cine, fie ca vorbim de defecte fizice, de comportament, de sanatate etc. Asa ca trebuie sa incerci sa fructifici ce ai mai bun, ca sa compenseze minusurile.

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cand te vei satura sa te comporti ca o minge de ping-pong dupa parerile altora, vei lua singura decizia de a schimba asta si vei avea incredere in tine. Pe mine de exemplu m-a ajutat facand exercitii zilnic ignorand parerea unui om si dupa mi-a venit f usor. In prezent nici nu le raspund daca au pareri diferite sau incearca sa atace si nu imi spun parerea personala decat daca e cu scopul de a ajuta apoi ignor raspunsurile contra

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu de trei ori. Fă.

| CleanHeart a răspuns:

Simplu, incepe sa investeti in tine, sa citesti, sa incerci chestii noi si sa devii o versiune mai buna a ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa scapi de anxietate în primul rand, după restul vine de la sine dacă nu poți tu, poate te ajuta un specialist. Nu te mai compara cu nimeni fi doar cea mai buna versiune a ta, fiecare e diferit în felul sau cine te va plăcea te va accepta asa cum ești. Te simți inferioara multora și de asta ești tu asa ca persoana dar dacă te eliberezi de emoții de orice blocaj pe care îl ai îți vei da seama ca ești mai ok decât credeai.

| Goddessss explică:

Ești cam plictisit, nu?
mai bine nu comentai.
?

| Mogiojojo a răspuns:

Cica cu ayahuasca merge...

| Goddessss explică (pentru Mogiojojo):

Asta e o gluma sau e pe bune?
si daca ar fi asa, de unde naiba o cumpăr?
lol

| Mogiojojo a răspuns (pentru Goddessss):

E pe bune... dar e putin greu de gasit.

| Justme32 a răspuns:

1. Părerile altora te afectează că nu ai nici o părere despre tine sau vreo direcție
2. Uită-te în oglindă. Dacă îți place ce vezi fi fericită. Dacă nu, șterge oglinda de praf până te vezi bine și veselă
Mereu te vei compara cu ceilalți dar ar fi bine să faci opusul celorlalți. Succes!