| PDM2000 a întrebat:

Hey dau fundita am nevoie repede de o compunere la lb romana si trebuie sa fac dupa acest plan: - dati un titlu compunerii
-scrieti 4 epitete, 2comparatii 2 personificari si 2 enumeratii
-prezentati imaginea de anslamblu si detaliile personajului descris
-puteti descrie animale, pasari
-folositi verbe la prezent sau la imperfect
-compunerea sa aiba introducere, cuprins, si incheiere

Chiar am nevoie sa ma ajutati cu aceasta compunere dau funditaaa va rogg ajutati-ma cu temaaa am nevoie maree de ea va rog ajutati-ma cu planul ca nu stiu si mno va rogg puppy dog eyespuppy dog eyes dau fundaaaaaa

Răspuns Câştigător
| kathy_2459 a răspuns:

Epitete: "izvoarele spun poveşti","gândăcel cât un fir de linte","ploaie de lumină","bulgăre de aur", gândăcel cât un fir de linte","ploaie de lumină","bulgăre de aur","gândăcel îmbrăcat în aur","floarea îşi deschidea paharul ","fărmiţă de lumină" "grăunte de piatră cât un munte", "revărsat de zori","lumina face minuni"; comparatii:"picioare subţiri ca nişte lujere","muşchiul gros ca o blană a pământului"; personificari: ''corbul ii spunea puiului.''; '' floarea s-a suparat si s-a ofilit''; enumeratii: corbul, puiul, gaina si leul...; padurea era rece, infricosatoare, intunecata si tacuta...