| SkipSkip a întrebat:

Hey!
Deci de ceva vreme ma framanta o intrebare, deoarece vad si aud fete si baieti de varsta mea care se plang de tenul si dietele pe care le tin, iar eu nu mananc deloc sanatos si mananc la orice ora.De apa nu ma ating (beau numai suc)si cu toate acestea am un ten sanatos, am o greutate foarte normala si cu toate astea ma duce cu gandul ca eu nu as fi cea normala...

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă bei numai suc, în curând vei fi anormală. Cu mâncarea la fel,

| zurick a răspuns:

Hai că te lămuresc eu happy
Tenul tău ține și de genetică, dar și de alimentație și alte componente. Există 4 tipuri de ten: gras, mixt, normal ( cel mai rar și norocos ) și uscat. O rutină de îngrijire este importantă pentru toate (cu produse specifice pentru tipul de ten )
Ai grija să nu cazi în capcane, dacă o persoană are tenul mai nenorocos plin de acnee, nu înseamnă că nu are grijă de el ( din contră deseori ele au mai multă grijă decât ceilalți ), la fel cum poți avea un ten neîngrijit corespunzător dar aparent curat.
Efectele nu se vor vedea acum, ci mai târziu cu cât crești în vârstă. De exemplu, din cauza nefolosirii spf ului apar petele pigmentare.
O rutină basic : apă micelară, gel de curățare, cremă hidratantă, spf
Pari micuță, acum metabolismul tău lucrează mai bine, dar nu o să fie tot timpul așa. Asta nu înseamnă că nu trebuie să fii atentă la alimentație. Nici eu nu beam apă, da m-am forțat să o fac și mi-a intrat în reflex.
De altfel, ține și de metabolism, doar pentru că tu nu te îngrași, asta nu înseamnă că alții nu o fac.
Apropo, dietele sunt idioate pentru că după terminarea lor, revii la forma inițială, de preferat e un stil cât de cât sănătos ( nu zice nimeni să nu mănânci ceva dulce uneori ) și deficitul caloric pentru slăbit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ai impresia ca singura problema pe care o creeaza o dieta suboptima este luatul in greutate? Si deci daca nu iei in greutate totul este ok? Vreau să iti spun ca stiu o persoană care nu are niciun kilogram in plus, dar i-au iesit niste analize deplorabile. Nu toate afecțiunile se vad în oglindă... Lipsa de vitamine si nutrienti pot duce la afectiuni foarte grave si o stare neideală. Poate te simți ok, dar cine spune ca nu puteai fi mult mai ok? Te-ai obisnuit așa. Nu mânca sanatos ca sa arăți bine, asta e un scop superficial, mănânca sanatos ca sa te simți bine. Poti manca acelasi numar de calorii în 2 diete(deci sa nu iei in greutate in niciuna), dar una este alcatuita din Snickers si pateu stricat, iar alta din legume, oua, pește. In oglinda arati la fel, dar pe interior e complet altceva. Cât despre apa, este complet necesara fara exceptii. Nu exista "nu mi-e sete". Este în jurul orei 2 dupa-amiaza, am terminat o sticla cu apă(de 2l)și tocmai am reumplut-o. Acest lucru imi creste calitatea vieții enorm. Incerca intr-o zi sa bei 2 litri de apa si sa imi spui tu ca nu te simti mult mai bine! Cat despre ten, zi merci ca arata bine. Nu inseamna ca asa va fi mereu. O mica rutina cum a sugerat zurick prinde bine oricui. Chiar si asa din cand in cand. Macar un spalat pe fața regulat cu apa si sapun! Minimul!

| OanaDD a răspuns:

Inseamna ca esti fericit din punct de vedere genetic.
Totusi stilul de viata nesanatos te va afecta cu anii.