| valentinamarinamary a întrebat:

Hey ..deci o sa trec curand vama o sa ma intorc din Italia in Romania si am pasaportul expirat si noi am auzit ca se plateste si 300 de euro amenda de pasaport daca e expirat! Noi speram sa primim amenda 50 de euro! Voi ce ziceti cu ca trecem? Vi s-a intamplat?

6 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Te-ai risca sa platesti 300 de euro doar pentru ca nu vrei sa dai cateva sute de Lei pe un nou pasaport? (eu am dat 250lei pentru un pasaport, nici macar 100euro); du-te si fa-ti-l la urgente si intr-o zi sau 2 ti-l elibereaza, si nu costa mult in plus. Nu zic ca se merita sa treceti, mai ales daca sunteti mai multi, si sa platiti 300euro de caciula... daca sunteti 3 persoane, s-a dus aproape 1000 de euro doar pentru pasaport, ceea ce nu mi se pare convenabil. Pa pa!

| valentinamarinamary explică (pentru znstr):

Eu v-am intrebat daca credeti ca o sa pot sa scap, si nu sunt in Romania sunt in Italia daca citesti mai bine si nu pot sa il fac de aici imi trebuiesc niste acte, trebuie sa fac programare la ambasada si trebuie sa astept! Nu pot sa astept atat ca trebuie sa ajungem in Romania!

| znstr a răspuns (pentru valentinamarinamary):

Daca te intelegi cu cei de la vama, ca iti trebuiesc acte ca sa ti-l reinnoiesti, si ca eventual ai o urgenta in Romania (sau alta tara, ii spui tu), poate te lasa, dar banuiesc ca si pentru asta se percepe o anumita taxa. Nu stiu, deci n-am cum sa-mi dau cu parerea.

| valentinamarinamary explică:

Te rog da-mi ceva util!

| Ardeuitecumarde a răspuns:

În primul rând.
Părerea mea e că nu prea poți trece, doar dacă faci pașaportul din hârtie happy!

| valentinamarinamary explică (pentru Ardeuitecumarde):

Nu am intrebat daca pot trece! CIteste mai bine!