| galinaanonim a întrebat:

Hey, la ce varsta v-a venit prima monstruatie? Eu am 12 ani si nu stiu cand ar trebui să îmi vina. Mamei mele i-a venit la 15 ani, surorii mele la 14 dar ele sunt slabe si eu sunt plinuta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

E variabila urmate de scurgeri de menstra care de regula sunt extrem de slabe si totul se poate reduce pur si simplu la cateva picaturi de sange de culoare mai inchisa la culoare, maronie si chiar urme/resturi de tesuturi mucilaginoase. Numai in cazuri rare scurgerea poate fi si mai consistente si sa curga 1-2 zile, dar aproape sigur cam acesta este modul de incepere a primei menstruatiei. Ciclul menstrual are in general lungimea de circa 21-35 de zile. Daca ai ocazia, incearca sa vorbesti ori cu mama ta sau cu sora ta mai mare, deoarece ea/ele sunt in masura sa-ti ofere cele mai bune informatii cu privire la modul prin care se intretine igiena in timpul zilelor de sangerare cat si marca sau tipul absorbantului recomandat sa fie folosit. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca esti slaba sau grasa, mostenirea genetica de la mama ta este cea care decide.
Iar tu mai ai 2 ani in care poti slabi, ca sa arati ca o fetita frumoasa, inalta si subtirica.
In orice caz, si tie iti va veni intre 14 si 15 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

In zilele actuale, probabil si sub influenta hormonilor ingurgitati prin alimente, varsta la care apare menstruatia a scazut foarte mult si destul de multe fetite cu varsta uneori chiar de doar 9-10 ani se confrunta cu pornirea primei sangerari menstruale.
Procesele hormonale care contribuie la maturizarea organele reproducatoare feminine, pot sa apara si sa inceapa chiar si cu 1-2 ani inainte de producerea efectiva a primei menstruatii. De obicei aceste procese se manifesta prin aparitia unor modificari specifice privind atat aspectul exterior al corpului fetelor fiind de natura fizica, cat si modificari interne de natura hormonala. De obicei apropierea momentului in care se produce prima sangerare menstruala, numita MENARHA, este semnalata de aparitia scurgerilor de secretii vaginale care umezeasc atat zona vulvei cat si interiorul vaginului si se produce neplacuta patare a chiloteilor in partea care este in contact direct cu "pasarica". Trebuie sa stii si sa intelegi ca scurgerile amintite sunt absolut normale fiindca prevestesc aparitia menstruatiei intr-un viitor care desi este destul de "incert" insa nu este si prea indepartat. Menstruatia reprezinta un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, de regula in jurul varstei de 10-12 ani. Procesul de sangerare menstruala se va produce ciclic/periodic si se repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei care de regula se instaleaza in jurul varstei de 48-55 de ani. In general menstruatia apare in momentul in care fetele ajunge la varsta pubertatii si incepe cresterea si dezvoltarea sanilor si apare si pilozitatea atat la subrat cat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta momentul de aparitie a menstruatiei la o data ulterioara.
Prima scurgere menstruala s-ar putea sa fie semnalata prin dureri abdominale si simptome premenstruale de intensitate variabila urmate de scurgeri de menstra care de regula sunt extrem de slabe si totul se poate reduce pur si simplu la cateva picaturi de sange de culoare mai inchisa la culoare, maronie si chiar urme/resturi de tesuturi mucilaginoase. Numai in cazuri rare scurgerea poate fi si mai consistente si sa curga 1-2 zile, dar aproape sigur cam acesta este modul de incepere a primei menstruatiei. Ciclul menstrual are in general lungimea de circa 21-35 de zile. Daca ai ocazia, incearca sa vorbesti ori cu mama ta sau cu sora ta mai mare, deoarece ea/ele sunt in masura sa-ti ofere cele mai bune informatii cu privire la modul prin care se intretine igiena in timpul zilelor de sangerare cat si marca sau tipul absorbantului recomandat sa fie folosit. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

E variabila urmate de scurgeri de menstra care de regula sunt extrem de slabe si totul se poate reduce pur si simplu la cateva picaturi de sange de culoare mai inchisa la culoare, maronie si chiar urme/resturi de tesuturi mucilaginoase. Numai in cazuri rare scurgerea poate fi si mai consistente si sa curga 1-2 zile, dar aproape sigur cam acesta este modul de incepere a primei menstruatiei. Ciclul menstrual are in general lungimea de circa 21-35 de zile. Daca ai ocazia, incearca sa vorbesti ori cu mama ta sau cu sora ta mai mare, deoarece ea/ele sunt in masura sa-ti ofere cele mai bune informatii cu privire la modul prin care se intretine igiena in timpul zilelor de sangerare cat si marca sau tipul absorbantului recomandat sa fie folosit. Multa sanatate!