| TheLegion a întrebat:

Hey Lume! Azi am facut un gratar si l-am asezat pe o masa in fata casei, am avut si cola in centrul dar nu asta conteaza, conteaza ca eu mancam linistit apoi un rom mic si sarac a trecut cu parintii sai cu o caruta mare cu care se plimba cei care cumpara fiare si caruta fiind mare a vazut peste gard si a vazut toata mancarea se uita cu pofta si cu lacrimi in ochi si m-am simtit aiurea acum nu mai imi pot scoate fata lui din cap, cand mananc sau stau pe net sau la pc ma gandesc ca eu am si el nu, sau nu numai ei toti care nu au si ma simt aiurea rau. Cum pot sa scot senzatia asta crying(. Ma simt aiurea pentru ei sad.

Răspuns Câştigător
| SpaimaN3agra a răspuns:

FOARTEE USOR.Tu acum nu vrei sa te gandesti la el nu? Si de aceea te gandesti la el.Incearca sa vrei sa te gandesti la el si asa probabil ca nu te vei mai gandi la el. Daca nu merge asa..nu te gandi la fata lui care ai vazut-o, gandeste-te ca el va fi un hot.Toti tiganii injura si ne fac pe noi jeguri.Noua de ce sa ne fie mila? Eu am patit asa ceva cu un tigan si mereu plang cand ma gandesc la asta.Chiar si acum am lacrimi in ochi... Uite povestea: era toaamna, si insfarsit visul meu de o viata s-a implinit: parintii mi-au cumparat un husky.Era foarte mic si amuzant si il iubeam si il iubesc din toata inima mea.Cand era mic, niste tigani au incercat sa il fure prin gard, noi nu eram acasa.Si am aflat asta cand am sosit de la vecini. Atunci mi s-a facut asa de frica si am izbucnit in lacrimi...Acum catelul meu, Pepsi, de fiecare data cand vede tigani, latra si maraie, si eu sunt tare mandra de el.De atunci, eu urasc tiganii.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia fura si tu iti vedeai de viata ta nimic mai mult, poti fi om bun cu alte persoane nu musai cu tiganii.

mira
| mira a răspuns:

Inscrie-te intr-un ONG si ocupa-te de fapte de caritate.

| Attomm98 a răspuns:

Frate nu te mai simti aiurea... poate oi parea rasist dar gandeste-te si la palatele lor pe care si le fac din cine stie ce averi mai au si se duc in franta spunand ca sunt romani iar dupa fac tara de ras...mai bine ca nu i-ai dat pentru ca apoi cred ca ar fi venit in fiecare zi la tine la poarta si ti-ar fi cerut de mancare si cand nu i-ai fi dat te-ar fi injurat si te-ar fi blestemat si poate cine stie ar fi aruncat cu pietre dupa tine.

| pyma a răspuns:

De fiecare dată când ai ocazia și poți, ajută! Nu ai să sărăcești dacă cumperi cuiva ceva de-ale gurii sau dacă dai o mână de ajutor acolo unde e nevoie, dezinteresat.
Sfatul meu e să nu dai bani (există și excepții). Cumperi tu, cu mânuța ta și oferi celui care vezi sau știi că are nevoie. Prostia asta cu: Asta este, unii sunt bogați, alții săraci, trebuie să-ți vezi de ale tale...nu pot să o înțeleg.
Ajută în măsura posibilităților tale și ai să fii ok happy.

| TheLegion explică:

Multumesc pentru raspunsuri, chiar m-au ajutat dar acum mi-e greu sa dau funda thinking

| FastAndFurious a răspuns (pentru TheLegion):

Pentru cum ai gandit tu de frumos trebuia s-o dai lui Pyma. Pana la urma asta e esenta. Oricine e nevinovat pana la proba contrarie. De ce sa te gandesti ca ala e un hot sau viitor hot? Era un copil si i-a fost pofta. Frumos din partea ta ca ai simtit compasiune.

| TheLegion explică (pentru FastAndFurious):

Multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia frumos niste mancare, dulciuri si da la niste copii care stii sigur ca au nevoie de asa ceva. cand ai sa vezi bucuria lor in ochi o sa iti treaca senzatia.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Intr-un anumit mod, asta e logica vietii. Sunt milioane de copii care vad o ciocolata o data sau de doua ori pe an si, uneori, nu o vad deloc. Si mie imi pare rau pentru cei care nu au insa nu pot schimba locul cu ei. Asa cum unul e gras si altul e slab, cum unul e destept si altul prost asa sunt si cei saraci, pe langa cei care au mai multe decat ei. Nu incep sa fiu rasista, desi sunt de cele mai multe ori. Copilul ala putea fi si roman sau de alta nationalitate. Si asa cum tu stai la PC acum, altul este in Saint- Tropez sau in Ibiza, cu iahtul sau cu masinile lor scumpe. Eu, de exemplu, am facut acum 1 ora o mica plimbare. Am vazut si oameni saraci care isi numarau maruntul pentru a lua o bucata de paine dar si oameni care se plimbau cu R8 - ul cu capota lasata. Eu ma plimbam cu carja... laughing) Asta este viata, unii au, altii nu. Si nu uita, trebuie sa iti pese doar de tine si de cei dragi tie.

| AndreiGrigore a răspuns:

1.Nu toti care striga,, fiariii vechii cumparaaam" sunt saraci.Stiu la mine in sat unii oameni care cersesc si apoi cu banii merg sa joace jocuri de noroc.
2.Pentru a scapa de sentiment trebuie sa dai ceva de imbracaminte/mancare(exclus bani) unui om pe care il stii tu sigur ca e sarac.Am facut asa si senzatia a disparut.

| SpaimaN3agra a răspuns:

Daca vrei sa vezi ce frumos e catelu care era sa mi-l fure uitete la fotografia de profil de pe facebook: Manea Maria Iris

| TheLegion explică (pentru SpaimaN3agra):

Odododo, ce dragut este, chiar m-as fi simtit rau daca l-as fi pierdut sad.

| Georgy95 a răspuns:

Bună!
Hey,poate ca ei chiar daca umbla prin sat,au bani,am vazut multe cazuri
Sunt de parere ca nu trebuie sa avem mila de astfel de oameni,pentru ca sunt inselatori si mai degraba ar merita un om care e bolnav,sau cu o mana rupta,sunt o gramada de cazuri din acestea.

Eu locuiesc in Italia,si am intalnit multe romance care stau pe marginea strazii si cersesc,dar care pot sa munceasca pentru a-si castiga painea.
Eu cred ca doar cei care nu au putere de munca merita o bucata de paine! Si in plus un astfel de om,bolnav,s-ar bucura mai mult decat unul din acesta care chiar daca ii dai, el ar putea fi nemultumit.

Nu ar trebui sa iti fie mila, nu trebuie sa te simti prost pentru ca sunt multe cazuri in care Faci bine si ajungi rau!

Gandeste-te, ei daca ar fi in locul tau, ti-ar da o bucatica de paine?

happy