| arekussa a întrebat:

Hey-Salut! Stie cineva cum se plaseaza un colet la posta?
Ma intereseaza ce documente trebuie completate, daca ti le dau la oficiul postal sau trebuie printate de pe net, cum si cu impachetez obiectul pe care vreau sa-l trimit, scriu ceva pe el si daca da unde si cum primesc banii de la destinatar.

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Pachetul trebuie pus intr-o cutie de carton invelita in hartie de impachetat alba sau maro, simpla, fara modele sau desen pe ea. Dupa ce l-ai impachetat si l-ai sigilat bine trebuie sa scrii atat datele tale (nume, prenume, adresa) cat si cele ale destinatarului. Gen:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
sau
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Apoi mergi cu el la posta la ghiseul care se ocupa cu trimetere si primirea coletelor(nu orice ghiseu se ocupa de colete). Acolo se va cantari si ti se va da sa completezi un buletin de expeditie pe care va trebui sa scrii datele tale, ale destinatarului si valoarea coletului. Te sfatuiesc sa treci la valoarea coletului o suma mica (20 ron) pentru ca in functie de valoarea pe care o scrii tu se va calcula taxa de expediere a coletului. Iata un exemplu de buletin de expeditie:
http://www.google.ro/......tp?/imgres
La "ramburs" vei trece suma pe care trebuie sa o achite persoana careia ii trimiti coletul.

| arekussa explică (pentru Amilik):

Dar daca destinatarul plateste posta la ramburs scriu valoarea coletului(la mine e 15 lei) + taxa postala (8 lei) adica 23 de lei nu?

| Amilik a răspuns (pentru arekussa):

Da, daca el trebuie sa achite si taxa postala.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pui coletul intre-o hartie alba sau maronie fara nimic altceva si acolo scrii adresa si numarul de contact al tau cu numele tau + adresa destinatarului cu toate datele personale si numarul de telefon. La posta il cantareste si iti da o hartie sa o faci, ce nu intelegi intrebi si trebuie sa ai buletinul la tine ca scrii niste date care vin pe el.