| ThatsMethod a întrebat:

Hey salut TPU!

Sunt confuz. Ce este aceasta " area 51 " daca puteti sa-mi spuneti in mai multe randuri.Si se spune ca acolo s-au vazut extrateresti, e adevarat?

Răspuns Câştigător
| GoBackInFuture a răspuns:

Zona 51 este o baza strict secrete din America situata undeva in desert, nu stiu exact unde. Sunt multe povestii legate de aceasta baza, cum ca aici, cercetatorii americanii detin extraterestrii si nave cosmice pierdute sau prabusite pe pamant, le studieaza, fac experimente si multe altele, dar tot ce fac ei acolo e strict secret, nimeni nu stie cu exactitate daca ei chiar au extraterestrii acolo si nave pe care fac experimente. De-a lungul timpului au existat numeroase dosare controversate si de la acestea s-au pornit teoriile acestea (nu stiu sa ti le enumar acum, afla mai multe pe internet) Asta e cam ce stiu eu despre locul acela, sper ca ti-am fost de folos! big grin

3 răspunsuri:
| oanyoana a răspuns:

Zona 51 (în engleză Area 51) este una dintre cele mai secrete baze ale Armatei Americane situată lângă lacul sărat Groom Lake, din comitatul Nye, statul Nevada, Statele Unite ale Americii.
Area 51, care se găsește la circa 133 km (sau 83 mile) nord-nord-est de centrul faimosului Las Vegas, este o baza militară americană, care este o exclavă îndepărtată a bazei aeriene Edwards Air Force Base. Situată în centrul unei mari suprafețe de pământ federal, pe malul sudic al al lacului sărat secat Groom Lake, Area 51 este o bază militară aeriană de dimensiuni considerabile. Scopul primar al bazei este de a iniția și continua experimentarea a diferite tipuri de avioane, vectori purtători și sisteme de arme. Certitudinile referitoare la Zona 51 sunt destul de puține. Începând cu 1954, acolo se testează cele mai avansate tehnologii ale armatei americane.Se presupune că se testează de mulți ani un avion de recunoaștere hipersonic (Mach 6-8) greu detectabil numit Aurora cu motoare scramjet și rază de acțiune intercontinentală (urmașul proiectelor NASP/Copper Canyon, având numele de cod Senior Citizen).
Se știe că acolo se lucrează cu substanțe toxice. Felul În care s-a aflat acest lucru nu e tocmai lăudabil. Muncitorii de acolo au protestat că nu beneficiază de asistență medicală gratuită pentru afecțiunile datorate substanțelor cu care operează. De asemenea, curioșii care s-au apropiat noaptea de bază cu un aparat de filmat au înregistrat pe peliculă "nave de zbor luminoase, a căror viteză a fost estimată la circa 16.000 km/h". Ca să spunem lucrurilor pe nume, cam așa evoluează anumite tipuri de OZN-uri. Astfel de secvențe au fost difuzate și la câteva dintre televiziunile americane și occidentale, precum și pe versiunea în limba română a Discovery Channel. A fost suficient pentru a întări speculațiile conform cărora acolo s-ar testa tehnologie extraterestră.
Tot sigur este faptul că în Area 51 se cheltuie sume imense. Neoficial se vorbește despre miliarde de dolari anual, dar nimeni nu poate da o cifră precisă, deoarece finanțarea se face din "Bugetul Negru", adică fără controlul Congresului SUA. În ideea de a păzi cât mai bine secretele militare, congresman-ii cunosc doar valoarea totală a proiectelor ce funcționează "pe buget negru", valoare ce este supusă unui vot secret. În consecință, ei nu știu cât se alocă fiecărui proiect în parte, deci nici cât înghite Zona 51. Se mai crede și faptul că s-ar putea afla și extratereștrii capturați pentru experimentări în Zona 51. Zona este păzită aerian cât și terestru de aceea nu se găsesc foarte multe poze cu baza militara.

mai multe informatii aici http://www.descopera.ro/......i-eram-noi

| ThatsMethod explică:

Wilkipediawinking am citit. Vreau mai exacte informatiile

Si sa nu fie copiate draga

| lovkg a răspuns:

Buna si eu stunt interesata due aceasta baza.Am afllat ca acolo au loc f multe evenimente paranormale, nimeni nu plate zice exact ce se petrece acolo