| Nykolee29 a întrebat:

Hey TPU, am 16 ani și ma confrunt cu o problema destul de jenanta și enervanta pentru mine,de fiecare data când cineva ridica mana brusc sau da mi pună mana pe par sau fata ori se misca brusc și repede pe lângă mine,clipesc foarte repede de mai multe ori,întrebările legate de acest clipit,sunt și ele stânjenitoare,primesc întrebări dacă tatăl meu ma bate acasă.ce i drept este ca n am o relație prea buna cu ai mei,în special cu tatăl meu care se enervează din nimic și are momente când sare la mine,eu de frică și spaima tremur și plâng rugându-l sa nu ma lovească în timp ce el sta deasupra mea țipând la mine cu mana ridicata la mine... Dacă știe cineva cum pot scăpa de chestia asta cu clipitul va rog sa mi spuneți cum as putea rezolva asta,unele persoane spun ca de frica, dar nu am nici un sentiment de frica când cineva face asta în afară de tata când este nervos...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa discuti cu un psiholog sunand la acest numar telefonic, care-i gratis: 116-111

Ori descarca aplicatia asta si scrie-le"
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| sierra1 a răspuns:

Ar reflexe bune, de ce ai scăpa de ele?

| Nykolee29 explică (pentru sierra1):

Pentru ca ma deranjează întrebările primite, plus ca devine enervant câteodată

| Lorry93 a răspuns:

Nu este nimic jenant. Este un reflex care se activeaza inconștient și nu-l poți opri. Nu ești tu de vină că părinții tăi nu știu cum să se comporte. Părerea mea este ca trebuie să vorbești cu un psiholog despre ce se întâmplă, ca să nu ai traume mai mari în viața de adult. Îți spun din experiența proprie. La aproape 29 de ani, încă am traume cauzate de comportamentul posesiv și agresiv al mamei și același reflex. Este reflex de autoapărare.