| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, am 17 ani si ma aflu intr-o situatie destul de delicata.Sunt clasa a 11 a si dupa cum stiti elevii de varsta mea (marea majoritate)stiu ce vor sa faca in viata :sa se duca la o facultate, sa se duca la politie/pompieri, sa se mute in strainatate.Numai eu nu stiu ce vreau sa fac si de cateva luni am intrat intr-o depresie severa care nu ma lasa sa dorm mai mult de 3-4 ore pe noapte, ma gandesc la lucruri negative, etc.
Ce pot face? Am incercat sa fac ceva sa imi placa dar pana acum 0 succes. Ajutor sad

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RainbowD a răspuns:

Salut. Te stresezi degeaba. Hai sa iti zic cum am fost eu. Pe toata perioada liceului m-am pregatit sa dau la medicina veterinara (imi plac mult animalele) dar imediat dupa bacalaureat mi-am dat seama ca nu ii ceva ce as vrea sa fac, si am dat pe inginerie electrica. Atunci, nu am stiut daca este ceea ce vreau sa fac, dar acum imi dau seama ca am facut cea mai buna alagere. Ce vreau sa intelegi din asta. Lucrurile faine, se intampla cand te astepti cel mai putin. Nu e nici o problema ca nu stii ce vrei sa faci. Eu iti recomand sa vorbesti cu oameni din diferite domenii (ingineri, doctori, arhitecti, IT-isti, medici veterinari, etc) si poate cu putin noroc iti spun ce fac ei, si poate incepe sa iti placa ceva din ceea ce fac ei. Mult succes! happy

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

In loc sa-ti plangi de mila gandeste-te ce vrei sa faci, ce zici de asta?

| isemilia a răspuns:

Nu inteleg rationamentul. Daca ei nu stiau, te-ai fi simtit mai bine, te-ar fi ajutat cu ceva? Felicitari lor ca sunt hotarati, insa te asigur ca peste 80% isi vor schimba alegerea, fie acum, fie dupa primul an de facultate, fie peste 30 de ani fie altcandva. Sunt totusi persoane, mature, care au facut o facultate, poate doua, insa tot nu au habar ce fac cu viata lor sau, mai rau, nu sunt pasionati de subiectul centru al specializarii alese. Ai timp sa te decizi... Te poti oferi voluntar, poti incerca sa urmaresti acele filmulete cu " O zi din viata * meserie * " etc. Gandeste-te ce materie ti-a placut cel mai mult si poti cauta ceva bazat pe ea, sau ceva interdisciplinar. Poti lua legatura cu studenti de la diverse facultati, sa pui intrebari. Acelasi lucru se aplica si diversilor adulti cunoscuti, pe care ii poti intreba despre meseria lor. Poate acestea te vor ajuta sa te hotarasti.

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a răspuns:

Frate,crede-ma ai timp sa iti descoperi chestiile care iti plac, nu te grabii, eu is pe a10a si vr sa devin politist,pentru ca si tata a fost,vorbeste cu parintii fa ceva,dar nu te grabii!,ai timp du te distreaza te cu prietenii, cu fratii sau ce ai, ia o ora cu parintii sau cu prietenii si discuta, fa ceea ce iti place pentru ca jobul tau sa fie si placut si platit, dar nu te grabii! ai timp suficent, mersii

| Lukasssz explică (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Da bro, dar ceilalti stiu deja ce vor sa fac...

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a răspuns (pentru Lukasssz):

De aia iti zic,stai chill ca ai timp, lasa i pe restul', ca iti garantez ca un sfert sau jumatate din ei se vor razgandii peste jumate de an sau un an stai chill, ca si eu am avut vise sa devin cand eram mic fotbalist, dupa care am vrut it-ist dar mi-am dat seama ca e greu, oricum toti se vor razgandii, daca te intreaba zile orice nu i baga in seama, spor!

| Lukasssz explică (pentru dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc):

Mda,dar si profesorii au inceput sa ne intrebe asta si deja este prea mult.