| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU.Am nevoie de incurajari ....Azi la sfarsitul clasei la premiere am luat mentiune la media 9.57 si nici macar o diploma nu am primit sunt foarte revoltata si foarte suparata. Adica la facultate o sa zica ca am sarit clasa ...Credeti ca diriga a fost dreapta? A dat diplome la 3 copii premiul 1, si 3 si la 3 copii a dat diploma de mentiune dar a dat la preferati ei si la sefa clasei.Va rog cele mai bune incurajari si cea mai buna opinie primeste funda. Chiar sunt suparata.

Răspuns Câştigător
| ywar a răspuns:

Draguto, uite ce cred eu!
pentru tine asta inseamna mult si iti inteleg supararea si e legitima [poate] dar crede-ma ca astea raman statistici si nimic mai mult. Nicaieri in fruntea ta nu va scrie ca ai avut nu stiu ce medie, ca ai luat nu stiu ce diploma la sfarsit de an. Ce vei stii tu sa faci la sfarsitul liceului, facultatii, ce cunostinte ai acumulat acelea te vor reprezenta pe mai departe. Nu fi trista! Capul sus si bafta pe departe si Vacanta placuta!

9 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Daca nu ai primut diploma ca ai luat locul 1, 2 sau 3 sau mentiune asta nu inseamna ca ai sarit clasa sau ca esti repetenta etc. laughing) ce clasa esti de curiozitate?
media ta este una foarte mare deci nu ai de ce sa fi suparata!
nu are cum sa se spuna ca ai sarit clasa pentru ca nu are cum sa se intample asta laughing
diploma nu este singura dovada ca ai absolvit clasa deci nu te mai agita.

| Memecy a răspuns:

Dreptatea ti-o faci singura! in Romanaia. Diplomele alea nu valoreaza nici macar cat hartia din care sunt facute. Tu stii cine esti asa ca nu merita sa te cobori la nivelul lor in care ierarhizarea se face pe niste hartii. Incearca sa te ridici deasupra micilor hartiute.
Acvila non capit muscam.

| MMihai a răspuns:

Câți ani ai?
În ce clasă ești?
Chiar sunt supărată.=
=Chiar nu ai ceva mai bun de făcut?

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Diplomele sunt mai mult pentru a te lauda, dar pe fisa ta matricola apare tot ce trebuie sa stie o facultate despre tine.

| Nanami利 a răspuns:

Pai diploma este doar o hartie, nu conteaza atat de mult. Daca nu o ai, nu va insemna ca ai sarit clasa.Ar trebui sa arati ca nu iti pasa, si poate anul viitor vei lua alt premiu.

| DumiY a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa fii suparata. Sunt unii profesori care fac asta insa nu ar trebui sa o faca. Ai media 9.57 e una foarte buna. Pana la urma este doar o foaie, daca se varsa apa pe ea sau ceva si nu puteai sa o salvezi, atunci ce faceai? Dar daca aveai o medie mica ( 5-6) si nu iti dadea diploma, asta insemna ca ai ramas repetenta?
La sfarsitul clasei a VIII-a iti va da o foaie cu toate mediile tale.
Nu mai fi suparata ca nu rezolvi nimic cu suprararea. Ai si carnetul de note si asta conteaza.

Pa, pa!

| ana233 a răspuns:

Acum depinde in ce clasa esti. Si oricum, daca te vei suce la alte studii nu-ti vor cere toate diplomele (de la gradinita pana...)
Tu nu ar trebui sa te superi doar din atata, mai importante sunt diplomele de la testele speciale...(ala din a 8 a.....etc.)
Sper ca te-am ajutat si sper sa nu mai suparata din atata.

| Marwell a răspuns:

Trebuia sa-ti dea si tie, ca nu fiecare poate lua media 9, 57 adica te deosebesti de multi altii, da diriga ta a facut in asa fel ca nimeni sa nu afle, asa profesori nesimtiti am mai intilnit, deci nu-ti fa probleme.

| LexiN a răspuns:

Vai. :O! Dar cu ce problema importanta te confrunti! rolling on the floor) Ce clasa esti?