| LarisaLarryxoxo a întrebat:

Am nevoie doar de niste sfaturi din partea voastra.Intai am sa va povestesc putin despre ce este vorba.De acum 2 saptamani a inceput sa-mi placa de un baiat pe care il cunosc de aproape 3 ani.Este in aceeasi clasa cu mine si pot spune ca ne intelegem destul de bine.Adica mereu glumim si chestii de genu'.Una dintre problemele mele este ca pana acum nu mi-am dat seama ca il plac si totul a venit asa dintr-o data.De cateva zile ma gandesc numai la el si chiar incerc foarte mult sa nu mai fac asta dar pur si simplu nu pot.O alta problema este ca el are o iubita,dar din cate am inteles nu a vazut-o niciodata in realitate doar in poze de pe retelele de socializare, deci nu cred ca este ceva foarte serios.La scoala sta chiar langa mine in banca si il vad mai mereu dar niciodata nu s-a intamplat ceva intre noi.Problema este ca il plac chiar foarte mult si nu stiu cum sa fac sa ma apropii mai mult de el.De fiecare data cand incerc sa fac ceva, renunt pentru ca mi-e frica sa nu ma fac de ras.Sunt o fire cam timida.Imi este frica si sa vorbesc cu el pe Facebook. sad. Va rog nu vreau insulte sau chestii de genu' "Lasa baietii si vezi-ti de scoala" sau "Gaseste pe altcineva pentru ca nu este ultimul baiat". Sincer da stiu asta dar odata am facut o greseala si nu vreau sa o repet din nou cu acest baiat,chiar nu vreau sa-l pierd. Dati-mi un sfat despre ce as putea face, poate multi dintre voi aveti experienta.Dau funda happy!

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Gandeste-te in felul urmator:timpul trece, si oamenii spun ca timpul le rezolva pe toate, dar de fapt timpul nu rezolva nimic, ci actiunile persoanelor.
Daca vrei continua sa faci ce faci zilnic, adica sa te duci langa el, sa nu faci nimic, sa nu zici nimic, etc, ci doar sa-l placi in continuare, nu se v-a intampla nici o minune, nu te v-a place asa, din senin, pentru ca de obicei nu se intampla.
Gandeste-te ca un simplu "Buna!" poate schimba cursul actiunilor.
Mai exact, daca nu faci nimic, ci doar astepti, el in secunda urmatoare, se poate uita la o fata, care nu esti tu, si ii poate place de ea, dar daca ii spui "Buna!", se v-a uita la tine, si poate ajunge sa te placa.
Deci, o simpla actiune, poate schimba cursul unui set intreg de actiuni.
Te inteleg cand spui ca esti timida, si eu sunt timid, chiar foarte, dar uneori, trebuie sa treci peste timiditate atunci cand chiar vrei ceva.
Daca nu vei face nimic, nu se v-a intampla nimic.
Nu vreau sa-ti dau sperante desparte, dar nici sa ti le spulber pe toate, asa ca daca pana acum ti-am spus ce sa faci, iti spun si alte lucruri, cum ar fi ca timp de un an am iubit o fata, cu care la fel, aveam o relatie cu ajutorul retelelor de socializare, si cea mai mare "apropiere" dintre noi, era seara cand vorbeam la telefon pana dimineata, si desii nu pare ceva serios, poate fi, pentru ca eu eram dispus sa refuz pe oricine pentru acea fata.
Nu vreau sa te demoralizez, dar nici nu vreau sa-ti dau sperante false.
Aici e decizia ta, daca vrei sa ramai in spate, sa te ascunzi in spatele timiditatii, si sa astepti ca ceva sa se intampla, si poate aceasta asteptare sa fie in zadar, sau, sa speri, sa incerci, indiferent daca vei reusii sau nu, sa faci exact ce-ti spune timiditatea sa nu faci, daca-ti spune sa nu vorbesti cu el, tu sa te duci sa vorbeste, daca-ti spune sa nu te uiti in ochii lui, tu fix asta sa faci.
Nu astepta ca timpul sa faca ceva, timpul nu face nimic, el doar trece, atat, ce faci tu, schimba cursul actiunii, interventia ta, poate schimba viitorul, atat al tau, cat si al lui.
Du-te si spune-i buna, intra in vorba cu el, nu incerca sa-l impresionezi, si nici nu incerca sa-i arati ca vrei sa te placa, incearca sa-i fi o prietena buna, incearca usor usor sa-i arati ca-l placi, nu dintr-o data, intai trebuie sa-i fi o prietena in care poate avea incredere, si apoi o posibila iubita.
Frica ne este tuturor, si eu am fost, si inca sunt foarte foarte foarte timid, dar mereu ma gandesc, ca daca nu fac unele lucruri, pierd o sansa, poate mai tarziu regret, asa ca-mi infrunt teama, si fac acel ceva, daca iese bine, atunci ma bucur, daca nu, daca iese rau, ma bucur ca am incercat, si ca nu o sa zic mai tarziu "Regret ca nu am facut asta...".

| LarisaLarryxoxo explică (pentru MenInShadow):

Oau,ce pot sa mai spun? Raspunsul tau pe langa faptul ca poate ma va ajuta sincer chiar m-a impresionat.Si sincer iti dau dreptate in legatura cu tot ce-ai spus in special la faza cu timpul.Nu vad multe persoane care sa gandeasca asa.Iti multumesc din suflet pentru raspuns si o sa incerc sa fac totul pas cu pas, cum ai spus tu. Mersi din nou :*!

| MenInShadow a răspuns (pentru LarisaLarryxoxo):

Nu ai pentru ce.

3 răspunsuri:
| llMaLLiAll a răspuns:

Buna happy
Um, e destul de complicat.Inteleg ce simti, crede-ma, am trecut si eu prin astawinking
Adevarul e ca ar trebui sa nu incerci sa il faci sa te placa, ci pur si simplu, poarta-te ca pana acum cu el. Daca ati fost prieteni de 3 ani,inseamna ca stii ce ii place,deci poti sa abordezi subiecte de'astea.
Daca iti e rusine sa vorbesti cu el pe Facebook, incepe de la o gluma, sau ceva banal cum ar fi tema la bio... laughing Incerca sa aveti ceva comun, despre care sa aveti ce discuta, nu stiu.un joc sau vreun serialwinking
Sper ca te-am ajutat! happy