| lovefriends2046 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care s-au mutat in alte tãri din Romania: eu nu sunt sigura inca in ce tara (Italia sau Germania) ma voi muta peste un an sau doi si vreau sa stiu cum e acolo, cum sunt persoanele si mai ales cum e la scoala, am uitat sa mentionez ca stiu doar putin germana si deloc italiana, stiu ca va fi greu... dar e mai bine pentru a fi impreuna cu familia mea

Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
In tariel occidentale mentaliatea si stilul de viata difera foarte mult de cel din Romania. Acum depinde de tine cat de repede te poti acomoda in noua societate si mai depinde si de oamenii din jurul. Sunt unele persoane care accepta usor emigrantii, fara fite si alte lucruri, insa sunt si altii are mai greu te poti apropia de ei. In Italia este mai bine, ma refer aici la sudul Italiei, in nord sunt mai rai fiind orasele mai mari. Nemtii sunt foarte rai in privinta asta si este foarte greu sa te adaptezi stilului lor de viata. Dar in fiecare tara sunt si comunitati de roamani. Tot ce pot sa iti doresc este mult succes si tarie de caracter sa iti fie usor acolo unde vei merge.

1 răspuns:
| ynAA a răspuns:

Eh... Ma bine nu te-ai mai muta, cel mai bine e in tara ta.+ ca in Ro deocamdata nu este chiar asa de rau