| Panteraa a întrebat:

Hey TPU.Am o problema cu o prietena. Am o prietena foarte buna din clasa I, cea mai buna. Mereu faceam totul impreuna si eram practic nedespartite. In clasa a V-a s-a mutat pe scara cu ea o alta fata care a venit tot in clasa cu noi. Din acel moment m-am simtit permanent neglijata si data la oparte de catre ea. Acuma cand se certa cu ea venea repede la mine si o barfea pe cealalta si cand se certa cu mine mergea la ea si ma barfea pe mine. Eu si cu fata cea noua suntem bune la invatatura si nu vreau sa ma laud doar ca asta apartine de povestea mea. In schimb asa zisa prietena din clasa I nu e asa de buna la invatatura asa ca mereu copia temele de la noi. Cand nu ii dadeam eu copia de la cealalta si cand nu ii dadea cealalta copia de la mine si tot asa cu tot nu numai cu teme. Cu toate astea eu inca o consideram cea mai buna prietena si chiar si acum. Dar eu si fata noua abia acum ne-am dat seama ca ea se foloseste de noi si na... uneori poate sa fie de treaba si ne ajuta dar uneori se comporta cu noi de parca nu am exista. Va rog frumos dati-mi un sfat. Nu stiu ce sa fac. Sa ii zic in fata sau sa tac asa in continuare. Intr-un fel nu vreau sa stric nici prietenia intre noi ca ii veche si ea mereu mi-a fost ca o sora dar nici nu ma simt bine ca sa profite. Va rog ajutati-ma. Dau funda+vot. PS: Am folosit trecutul dar asta inca se mai intampla.

Răspuns Câştigător
| CristinaValentina a răspuns:

Esti intr-o situatie relativ complicata din care eu zic ca poti iesi prin a comunica deschis cu ea.Spune-i ce te deranjeaza exact,nu te astepta ca ea sa-si dea seama.Oamenii nu-si citesc mintile unii altora(asta e unul dintre cele mai mari defecte ale lor! xP). Inteleg ca e o prietenie veche si ca la inceput a fost frumoasa,dar nu poti trai doar cu gandul asta si nevazand cate face ea,lucruri care pe tine te supara. Spune-i ca te simti folosita si ca te deranjeaza, si daca tine la prietenia voastra atat cat tii tu, sigur va intelege si se va schimba. happy
Bafta!happy

1 răspuns:
| BiaRawr a răspuns:

Si eu am o prietena de genul, si singura chestie pe care am incercat sa o fac a fost sa ma departez usor usor de ea.
Inca zice ca e prietena mea cea mai buna, insa pur si simplu eu nu mai simt asta, ma critica aiurea si... nu e ok.
eu una am inceput, de la un timp, sa nu ma mai atasez de unii prieteni asa mult, dar nu mi a reusit.
si totusi cu aceasta fata, ai putea cere si sfatul mamei tale, poate te ar ajuta.
bafta!