| MădălinaDinu a întrebat:

am o problemă și sper că mă veți ajuta cu niște sfaturi bune. sad puppy dog eyes
Trăiesc în Italia de 8 ani, iar acum sunt pe cale să termin examenul de a8-a. Aici nu am prietene, doar o fată care e și ea româncă. Nu reușesc să mă împrietenesc cu aceste persoane. mă simt foarte diferită de ele; iar majoritatea sunt pițipoance sau târfe (scuzați-mi limbajul). confused I don't want to see Aș vrea să merg în România la liceu ca să-mi fac prietene și ca să mă pregătesc pentru facultate având în vedere că de română știu puține chestii ( am în planuri să fac facultatea în țara mea!). Menționez că tot în România am iubit (suntem de un an împreună și în fiecare zi vorbim pe skype), iar fratele meu care a luat bacul peste două luni va pleca de-aici de tot. confused Am discutat cu mama despre motivele mele, dar ea mi-a zis că pentru ea ar fi mult mai bine să termin liceul aici, pentru că apoi, când voi crește, voi regreta că n-am petrecut mult timp cu ea, dar și că diploma de bacalaureat din străinătate e văzuta mai bine față de cea din România. Gândindu-mă bine la vorbele ei, are dreptate! După voi regreta ca n-am stat cu ea, dar în același timp mă gândesc și la milioanele de copii care stau cu frații în țara lor iar părinții în străinătate. Nu știu ce să fac, cum să fie mai bine. În România aș avea lângă mine prieteni, pe fratele meu și pe iubitul meu, dar aici o am pe MAMA care valorează mai mult ca toți la un loc. Nu vreau să rămân aici, unde n-am prieteni și simt că nu-mi trăiesc adolescența, dar nu vreau să stau fără mama MEA. crying Voi ce credeți, v-aș fi recunoscătoare dacă mi-ați da câteva sfaturi, sau mi-ați scrie ce gândiți despre această situație. sad
În orice caz, dau fundă. puppy dog eyes sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat despre tine madalina ce sa zic, esti mica si extrem de naiva. pot pune mana in foc ca vrei sa mergi in ROmania mai mult pentru "iubitul" tau si dupa ala iti va da papucii ( sa fim seriosi macar un minut, relatiile la varsta asta nu tin ) o sa plangi ca vrei in Italia. Sau nu o sa plangi acum dar o sa plangi in cativa ani cand o sa ai un salariu de **** si o sa stai pe banii lui maicata ca sa poti sa iti cumperi si tu ce are nevoie o fata. Si eu sunt de 7 ani in Italia, nu am prieteni din propria alegere, am ajung la concluzia ca prieteniile sunt pentru idioti pentru mereu ti se intorc impotriva, am doar iubita. Cat despre diploma, astia care zic ca e aceeasi cu cea din ROmania se vede ca habar nu au ce vorbesc. Deja am fost chemat de 2 firme de IT din Franta pentru ca am terminat cu nota mare liceul si chestii de genul dar nu schimb tara pentru locul de munca, dar cu putin noroc poate pot muncii de acasa. SI asa am un salariu frumos muncind la un restaurant, stau pe banii pe de la 16 ani, acum ca am 21 am tot ce vreau pentru ca banii sunt frumosi aici fata de ROmania care nu cred ca as fi avut nici pe un sfert cat am aici. dar da, tu poate pui accent pe iubit si prieteni care crezi ca ti le vei face dar sa stii ca "cu-rve de oameni sunt si in ROmania ca si in Italia sa nu crezi ca sunt cine stie ce mai de treaba. doar citeste pe aici intrebarile oameni cum sunt batjocoriti pentru cele mai stupide motive si ai sa vezi ce si cum.

Rezumat? Gandeste mult ce vrei, decizia asta sa mergi in viata iti va schimba viata cu totul. ASta e cea mai importanta alegere pentru ani si ani. Sa ramai sau sa mergi in tara. e chestie foarte importanta."cantareste" bine pro si contra si cel mai important gandeste-te la viitor nu pentru urmatori 2 ani. Decizia asta poate sa iti faca viitorul mai bun sau foarte prost

10 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

E complicata treaba, daca pleci ramai fara mama ta dar iti construiesti cariera de viitor, daca ramai iti risti cariera. Aici numai tu poti alege, ar fi prea mult pentru noi daca am alege pentru tine. Sincer, eu as veni in tara, pana la urma e foarte importanta cariera daca vrei sa ajungi cineva in viata, stiu ca e foarte greu... dar in vacanta de vara o poti vizita. Si cred ca stii si tu prea bine ca va veni ziua aia cand, o sa trebuiasca sa te desprinzi de cuib.

| MădălinaDinu explică (pentru Aylee):

Da, știu foarte bine că va veni momentul "să-mi iau zborul". Legat de carieră, mama spune că diploma de bacalaureat de aici e văzută mai bine în România având în vedere că e o diplomă din străinătate. Și aștă e un motiv; chiar nu știu ce să fac. Mă simt prinsă între două alegeri, dar în același timp nu mă consider destul de matură ca să iau o decizie, le vreau pe amândouă. Oricum sunt decisă să devin cineva în viață numai ca să-mi fie bine, am învățat deja prea mult cât de greu e fără bani.

| Aylee a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Madalina, indiferent daca e in Romania sau in Italia sau unde ai zis ca esti, diploma e aceeasi si iti zic ca se invata mai intensiv la noi decat in Italia. Eu zic sa stai alaturi de mama ta. Facultate poti face si acolo, daca crezi ca te descurci super cu limba ramai acolo si fa ceea ce iti place. Nu mai recomand la nimeni sa vina in saracie aici.

| MădălinaDinu explică (pentru Aylee):

Diploma contează foarte mult, mai ales aceea de facultate, de ce crezi/credeți că mulți elevi/studenți merg în străinătate; nu e numai pentru bani, alții aleg asta. Nu cred că se învăță mai intensiv în România, aici examenul e mult mai greu ca acolo. Aici nota finală e media la 7 note: media generala a anului respectiv, examenul scris de italiană, matematică, engleză, franceză, media dintre evaluarea națională de italină și de matematică iar în final proba orală în care un elev trebuie să gasească un singur lucru în comun pentru toate materiile și să le explice în paralel. Nu cred că în România se face așa ceva. Nu știți cât de urât e să stai de la 7 ani aici. să nu știi nimic de istoria tării tale și de literatura ei; de comorile ei, mai aflu câteva lucruri pe wikipedia pentru că mă apasionează. Oricum ar fi, în România optez pentru un liceu cu media de 9 sau maxim 8, 50; nu cobor mai jos, vreau să învăț, să știu!
Aici nu sunt locuri de muncă pentru stundenții cu facultate, dapoi petru noi străini, cariera mea oricum e decisă în ȚARA MEA. Doar stând departe de propriul pământ realizezi cât de prețios e, chiar dacă e mâncat de corupere și sărăcie, tot țara ta; România a atins fundul, acum poate decât să se ridice! Și învățatul e baza, dacă înveți poți devenii cineva, să ai un loc de muncă decent! Demn! Atunci nu te mai vaiți de sărăcie, pentru că toată muncă depusă la SCOALĂ va fi răsplătită cu bani și bine!
Românii trebuie să învețe că studiul e cheia binelui!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aylee):

Da, se invata mai mult in ROmania, dar du-te in orice tara straina si zii ca esti romana ca habar nu are, dar zii ca esti italian si toata lumea te stie. asa si cu diploma

| syd2 a răspuns:

Buna Madalina!
Eu cred ca sfaturile noastre nu te vor ajuta prea mult fiindca alegerea e doar a ta insa eu iti propun totusi sa ramai la Italia fiindca prietenii nu sunt foarte importanti ei sunt instabili ba te impaci cu ei ba nu, mai bine ramai cu mama ta, fiindca la mine mama tot e plecata in Italia insa eu stau acasa si cred ca voi pleca si eu cu ea la invatat acolo, in viitor iti va ajuta foarte mult daca iti vei face studiile in Italia, cat despre prieteni iti poti gasi si prieten din Italia doar trebuie sa-i selectezi ca lumea. Crede-ma daca iti vei face studiile in Italia vei profita foarte mult. De ce nu o rogi pe mama ta sa te trimita in Romania pentru vacanta de vara asta ar fi o iesire din situatie.
Semnat Putin Vodka 228

| MădălinaDinu explică (pentru syd2):

Încercăm din greu să mergem în vacanță în România. Eu zic să te gândești bine dacă să pleci sau nu în străinătatea. Gândeștete cum e acolo, nu cunoști pe nimeni, nici limba, la început îți va fi foarte greu, mai ales dacă sunt și rasiști. Mult noroc oricum, îți doresc numai bine și succes acolosad!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi în Romania, dacă chiar crezi că vei fi fericită acolo. în plus, o vei vedea în vacanțe pe mama ta, te vei obișnui. iubitul și fratele tău îi vor ține locul.

| MădălinaDinu explică (pentru anonim_4396):

Asta mi-a zis și iubitul meusad. Chiar nu știu, e foarte greucrying.
Îți mulțumesc mult de sfat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ps. am 2 frati mai mari ca mine. la varsta mea s-au dus in o alta tara sa munceasca dar s-au intors amundoi dupa putin timp ca na vroiau "prieteni si aveau amundoi iubita. dar ce au facut? pe amundoi "Iubitele" ii insela si prietenii in ani le-au dat cu praf de mers. din pacate chiar nu e inventie, daca ramaneau pana acum in strainatate erau si ei pui de sefi asa ce au facut? s-au intors in ROmania si munceau pe salarii de rahat. desigur acum au plecat iar in afara ca e viata de **** acolo. Cum am zis, alegi, prieteni iubit care nu stii de pe o zi pe alta daca te mai baga in seama, sau o viata financiara mai buna. In timp iti poti gasi si aici iubit, roman italian sau ce vrei tu laughingwinking.cum am zis, gandeste bine asta