| Molly1 a întrebat:

Hey TPU.Am o problema mai dificila iar in cazul acesta nu pot sa gandesc nici cu inima nici cu creierul!
Sunt cu prietenul meu de 1 luna, este un baiat superb dar are un defect, mai exact un viciu, ii place foarte mult sa fumeze, dar din pacate nu tigari normale!
Ieri cand ma duceam la meditatii l.am vazut impreuna cu cel mai bun prieten al meu ca se drogau! m. a deranjat foarte tare, mai ales ca el stie ca eu nu suport asta! Evident m.am suparat pe aman2.Lui nu i.am raspuns la telefon de 2 zile si nu stiu ce sa fac?(Si apropo stie de ce m.am suparat si motivul pentru care nu ii raspund!)
-cum as putea sa il fac sa se lase?
-credeti ca relatia mea cu el v. a avea vreo sansa? credeti ca se merita sa ma impac cu el? ce sa fac sa il ignor total zilele astea?! sau nu?!straight face
Help! Fundaa >big grin

5 răspunsuri:
| MissmysteriousS a răspuns:

Sfatul meu este sa stai de vorba cu el,dar nu prin cale telefonica ci prin cale reala,daca il iubesti cu adevarat; explica-i ce consecinte ar avea drogurile,gandeste-te ca una chiar fatala,explica-i sa renunte ca tu nu poti trai fara el,si repet au efecte fatale,spune-i practic ceea ce simti cu adevarat,dar nu de genul,,lasa-te de droguri'',spune-i ca nu are de ce sa le ia,ca viata este distractiva si fara ele,se poate simti minunat,extraordinar fara ele,spune-i ca nu il vrei sa-l pierzi,spune-i ca nu-i normal ce face,ca aduce in jurul lui tristete,spune-i sa se gandeasca la cosencinte; ce va spune mama lui cand va afla,prietenii lui,ma rog persoanele pe care le spune ca le iubeste,sa nu se gandeasca numai la el.Iar el daca nu se lasa inseamna ca nu te iubeste cu adevarat,pentru ca atunci cand este iubire exista,,potrivirea intre oameni'', si cel mai bine ar fi sa te indepartezi de el, iar daca se va lasa inseamna ca te iubeste cu adevarat...

| Catcherintherye a răspuns:

Pai raspundei si zii ca daca nu se lasa te desparti de el sau nu stiu... poate ca a facut-o numai din joac sau se prostea.nu stiu ce sa zic mai bine te desparti de el, eu asa as face happysau mai dai o sansa si daca continua stii ce trebuie sa faciwinking bafta

| RawrLexa a răspuns:

Mai de ce il judeci asa aspru?
Multi fac asta.
El nu face asta doar de placere.
Eu zic sa-i fi alaturi, sa ii explici. ca nu-i bine, ca ii esti alaturi, si cu tine va reusi sa se lase '
Si eu am avut un prieten, si i-am zis, ca nu face bine, si sa cadem la o parere comuna ca sa fie bine pentru. amandoi. vb cu el ce ti-am zis si lasa-mi un mesaj, am sa te ajut daca doresti, ca am trecut si eu prin asa ceva, :*
Fi taree, atat timp cat nu este violent cu tine nu-i nici o problema. >big grin

| Smilee4Mee a răspuns:

Spune'i ca te deranjeaza si ca asa nu mai merge si daca te iubeste va renunta pentru tine:*.`Bafta! Fundoi?

| sweetgirl21 a răspuns:

E cam nasol ce spui tu acolo. intr-adevar multi practica, cu totii experimentam chestiile astea. dar voi sunteti inca la inceput si nu stiu exact cati ani are el. eu am avut o relatie cu cineva care fuma si nu mi-a afectat cu nimic relatia si cu toate ca am incercat mai bine de 3 ani sa-l fac sa renunte nu am reusit datorita anturajului sau. deci sfatul meu sincer pentru tine: daca vrei sa realizezi ceva in viata nu umbla cu asemenea oameni te vor trage in jos, dar daca sunteti mai micutzi de varsta o relatie trecatoare merge. adevarul e ca foarte putini renunta la asemenea viciu