| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mare, si sunt cam disperat. big grin In primul rand, scuzati categoria, nu stiam unde exact sa pun intrebarea... Deci: Am gasit azi o urechelnita in pat cand m-am trezit, am omorat-o imediat. Apoi am vazut 1 intr-o cana goala, 3 pe telecomanda, si 1 pe perete. Atunci am stiut ca e ceva ciudat. Am luat repede niste hartii si am incercat sa le omor. Apoi, cand am vrut sa ma culc, am pus capul pe perna si era si acolo una. Atunci chiar m-am speriat. Am cautat pe net diferite chestii despre urechelnite, dar nu am gasit chestii de genul acesta. Apoi am cautat prin casa daca sa fie ceva cuiburi sau asa, si am gasit o gramada de urechelnite (Nu stiu exact cate erau, vreo 5-10 cred) Una peste alta. Acum, intrebarea este: Poate fii periculos? :-s Adica... Ar trebui sa dau cu insecticid? Cumd e au intrat in casa? :-s Niste ajutor, va rog? sad.

Răspuns Câştigător
| kzd a răspuns:

Da sa stii ca am auzit ca sunt periculoase, pot afecta auzul daca iti intra in ureche. Da cu insecticid, cauta sa vezi unde sunt toate si daca mai sunt si omoara-le pe toate, daca tot mai sunt cheama un exterminator. ai grija ce faci. pace!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti ati meritat fundita, dar i-am dat-o lui kzd pentru ca, in primul rand a fost primul care a raspuns big grin Iar in al doilea rand, mi se pare de treaba tongue Va multumesc tuturor, si scuzati-ma ca nu v-am dat voua fundita, am sa va dau vot la fiecare cand o sa fiu senior happy.

| 8mariastar a răspuns:

Ca idee, urechelnita comuna, Forficula auricularia, nu e daunatoare. Vezi mai multe din ele, pentru ca probabil acum au terminat un ciclu de reproducere (incepe toamna tarziu, se termina primavara tarziu - dar cu vremea noastra aiurea, mai sunt si variatii).

De obicei sunt insecte nocturne, prefera locuri intunecate si umede in timpul zilei.

Contrar numelui, urechelnita chiar nu are nimic cu urechile nimanui happy

Btw, vezi daca in jurul locului unde apar, ai plante in ghiveci sau ceva asemanator. Pe meniul urechelnitelor, sunt la loc de cinste parazitii care de obicei isi fac casa pe plantele noastre.
#Cumpara un insecticid si da acolo la cuibull lor si nu vei mai avea probleme

| prizeFTW a răspuns:

Inseamna ca au cuib, de-s asa multe! Spune-i mamei sau tatei aa cheme un exterminator sau sa dea cu spray prin casa de urgenta. Ai grija, poti ramane surd daca iti intra in urechi, sunt foarte periculoase! Pune-ti vada in urechi cand dormi si cand dai cu spray in camera iesi din incapere si inchide usile si ferestrele camerei resprctive! Apoi dupa cateva ore deschide geamurile sa se aeriseasca ai grija e toxic. Funda k sunt si pe mobil?

| kzd a răspuns (pentru prizeFTW):

Bune sfaturile tale

| prizeFTW a răspuns (pentru kzd):

Merci eram si pe mobil laughing

| zDenYz a răspuns:

Buna intr-adevar sunt foarte periculoase.Ar trebui sa cumperi un insecticid.Nu ar trebui sa fie atatea in sezonul acesta pentru ca sezonul lor e toamna-primavara dar depinde..Ideea e ca mai bine ai cumpara un insecticid ca sa scapi de ele

| EmyEmyy a răspuns:

Incearca sa scapi de ele cumva cauta un exterminator sau da cu insecticid prin casa. Urechelnitele isi pot depozita oualele in creierul uman perforand timpanul. Urechelnitele se ascund în locuri intunecate și umede, și exista posibilitatea de a intra ocazional in canalul auditiv uman, dar fara ca acestea să caute în mod special prezenta umana.
Bafta!

| DextroCs a răspuns:

Pai problema mare. Nu ramai surd dar pe parcurs o sa ai probleme cu auzul daca te-au intepat. Spune-le parintilor tai si o sa rezolve ei.

| anonim_4396 explică (pentru DextroCs):

Multumesc tongue Si tie si celorlalti happy Cand o sa fiu senior, si o sa pot sa va dau vot, am sa o fac happy