| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si sper sa aveti rabdare sa ma ascultati si as vrea si eu niste raspunsuri serioase. Ma simt trista pentru ca incepe scoala. Am si eu o problema cu colegii mei. Am o situatie financiara buna spre foarte buna si sunt cea mai,, bogata " din clasa ca sa zic asa. Colegii mei ma urasc, ma invidiaza si ma striga,, fata de bani gata ". Parintii mei au meserii foarte bune, as zice eu. Mama e contabila, iar part-time ca sa zic asa are un magazin de haine de care se ocupa, iar tatal meu este inginer si part-time are magazinul lui alimentar, iar am o casa normala, doar ca spre deosebire de majoritatea colegilor mei, a mea este cu parter si etajul 1. Multi ma invidiaza si din cauza faptului ca sunt prima la invatatura din clasa ( si olimpica la romana, matematica, biologie, istorie, geografie, engleza, cu premii nationale ). ( Stiu ca v-am pus o intrebare acum ceva timp despre cum sa invat mai usor, doar pentru a ma mentine prima ). Le-am spus si parintilor, iar eu au zis ca sunt invidiosi si rai si ca asa sunt copii in ziua de azi. Eu am facut meditatii in particular din clasa 1, la multe materii ( romana, matematica, geografie, istorie, fizica, franceza), iar din clasa a 7-a voi lua si la chimie. Nu ma simt bine cand imi zic ca sunt,, de bani gata " sau ca normal ca sunt prima, ca doar na, nu am ce face cu banii, asa ca ii sparg pe meditatii. Sunt oarecum dezamagita ca nu ma inteleg cu colegii mei de clasa, care ma iau in ras si ma inteleg asa bine cu copii din alte clase, care nici nu se uita la situatia mea financiara. Ce pot sa fac sa ma lase in pace sau sa ma ajute sa ii ignor? V aimplor, ajutor!
( sunt fata, am aproape 14 ani si trec in clasa a 7-a ).
P.S.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cu cât acorzi mai multă atenție vorbelor lor,cu atat vor continua sa te tachineze. Dacă îi ignori sau când spun ceva, în loc să te superi, începi și razi, în timp vor înceta. Ei sunt invidiosi. Dar tu nu le răspunde cu aceeași monedă, ci învinge rau prin bine.

| P4rAd0x a răspuns:

Buna.
As recomanda sa-i lasi pur si simplu in pace, nu cred ca merita sa incerci sa schimbi genul asta de oameni. In momentul de fata, si mai ales la varsta ta, viata inseamna mai mult decat scoala. Prin asta nu vreau sa se inteleaga ca scoala nu e importanta in momentul de fata sau ca nu trebuie pusa pe primul loc, ma refer strict la faptul ca nu prea se poate sa schimbi profesorii sau colegii, pe unii pur si simplu trebuie sa-i lasi asa, gandeste-te ca nu mergi la scoala pentru ei, ci pentru tine, iar in viitor ei nu vor mai exista pe langa tine. Nu stiu cat de mult te ajuta raspunsul meu, pentru ca sunt anumite lucruri pe care trebuie sa le intelegi, si sunt convins ca o poti face si singura. In viata sunt multi oameni de genul asta, si in, si in afara scolii, doar ca pur si simplu nu trebuie sa iti pese de ei si de ceea ce spun ei, cat timp nu iti vor binele. Inteleg ca poate fi greu sa ii ignori si ca pe tine chiar te deranjeaza ceea ce spun ei, dar pur si simplu gandeste-te ca in viata exista persoane bune, cu care chiar erita sa vorbesti, pe langa toti retardatii care incep sa comenteze fara sa te cunoasca. Din ceea ce ai scris imi dau seama ca nu esti genul ala caruia sa ii pese de bani si de atentia celorlalti, iar in general cu genul asta de oameni ceilalti se vor comporta aiurea, pur si simplu pentru ca isi permit. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, dar toate astea tin in general de tine. Nu e nevoie sa dai funda, nu am facut nimic. :")

| PepsiGirl a răspuns:

Nu ii bagă inseama! Știi cum se spune ignoranta doare cel mai tare!

P.S: Și eu trec tot pe clasa a 7-a

| VIOLETMOV a răspuns:

Va rog, vreau raspunsuri!