| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU,am o intrebare care ma macina de cateva zile. Oare peste cati ani Romania va fi o tara puternica din punct de vedere economic ca Anglia,Germania,Usa, Norvegia, Arabia? Sau noi vom fi in saracie si peste 50 de ani?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care noi? Adică noi toți? Nu sunt toți săraci lipiți pământului.

| Catrice a răspuns:

Secole poatehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă pentru tine asta e sărăcie ești destul de deconectat de realitate. România nu este o țară săracă sau de lumea a 3-a cum spun unii. Este o țară medie dpdv economic, mai bogată decât vecinii săi, deci pentru zona noastră geografică suntem ok. Da, suntem mai săraci decât Germania, dar suntem mai bogați decât suficiente alte țări. România va evolua, dar nu va fi niciodată(desigur sunt mereu șanse 0.1%)ca Germania sau SUA. În momentul de față ca și GDP suntem peste Cehia și sunt destul de sigur că nu crezi că Cehia e în sărăcie happy. Probabil vom ajunge undeva în zona țărilor din Europa Centrală, Nordică în câteva decenii, desigur nu suntem comparabili la nivelul GDP per persoană, având o populație mai mare decât aceste țări, ci la modul general.

https://en.m.wikipedia.org/......_(nominal)

Uită-te aici. România este pe 18. Și uită-te la evoluția din 2010 până acum a noastră comparat cu alte țări. Grecia spre exemplu a scăzut mult în perioada asta, spre deosebire de noi. Deci înainte să prezici viitorul studiază prezentul.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Cum? Noi si bulgarii avem cele mai mici pensii din Europa.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Grecia,Portugalia si Cehia nu au fost niciodata bogate.

| Iunicu a răspuns:

Dragule, tu și generația ta, veți ajunge curând să munciți in tara asta, să o conduceți.
Poate că voi veți reuși să o ridicați lângă Anglia, Scoția și Irlanda de Nord!