| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat si v-as fi recunoscatoare daca mi l-ati da.M-am despartit de 3 saptamani de prietenul meu dupa o relatie de doi ani si doua luni.A fost o despartire brusca, fara prea multe explicatii.Asta a fost dorinta lui spunandu-mi ca nu mai simte pentru mine ceea ce ar trebui.Cu cateva zile inainte de a ne desparti trebuia sa mergem la mare si era foarte incantat de asta,dar planurile ne-au fost revocate sa zic asa de decesul bunicii mele.A fost alaturi de mine in acele zile oribile,iar a doua zi mi-a dat aceasta veste.Mi-a spus ca ma iubeste pana in ultimul moment sa zic asa. Avem doi prieteni comuni(o fata si un baiat) carora le-a sps si lor ca nu mai mergea relatia de ceva timp, insa in momentul in care a ramas doar cu baiatul i-a sps ca ma iubeste mult, ca stie ca si eu il iubesc insa nu i-am aratat.Eu nu consider ca e adevarat ceea ce a zis ca nu i-am aratat.E adevarat ca uneori nu il intelegeam si eram geloasa dar o faceam pentru ca il iubeam prea mult.Nu era zi in care sa nu-l alint,sa-i dau sms iar simplul fapt ca eram de acord sa plec cu el in vacanta consider ca era un adevarat gest de iubire. Simteam nevoia sa fiu cu el,sa vorbim, sa ma tina in brate, chestii de genul acesta.Rupand orice legatura cu el vreo doua zile a inceput sa o intrebe pe prietena noastra comuna daca a mai vorbit cu mine.Ba chiar uneori din spusele ei astepta sa ii spuna ea singura cate ceva.M-am hotarat ca in fiecare si sa ii trimit sms si sa ii spun ca mi-e dor de el si ca il iubesc mult, insa nu a avut nici un rezultat.Am sperat pe zi ce trece ca se va intoarce singur,dar nu a fost asa.I-am facut un filmulet pe care i l-am pus pe facebook, in care i-am sps ca il iubesc, ca vreau sa ne impacam...etc.Nu am primit insa nici un raspuns si nici nu l-a sters(banuiesc ca daca avea ceva impotriva il stergea de acolo).Azi am vorbit cu el si urmeaza sa ne intalnim sa imi imprumute o carte pentru cateva zile. Dupa atata timp, inalnirea asta si cea in care ii voi returna cartea vor fi decisive.Nu stiu ce sa vorbesc cu el, cum sa ii spun, ce sa fac sa se intoarca la mine.Nu are pe nimeni si sunt sigura ca ma iubeste.Eu am fost sigura de asta de cand ne-am despartit si asta mi-a fost confirmat si de prietenii nostri.Problema e ca de fiecare data cand am vb cu el incepuse sa-mi zica ca nu ma mai iubeste si sa inteleg CA ASA E MAI BINE?! Stiu ca sufera.Il simt in voce si in comportament.Pot sa spun ca este si foarte orgolios si de fiecare data cand ne-am mai certat eu am fost cea care m-am dus mereu la el sa imi cer iertare, chiar daca, nu am fost eu cea vinovata.Recunosc ca poate era mai bine sa nu il caut deloc zilele astea si cred ca faptul ca ii trimiteam sms in fiecare zi i-a amplificat orgoliul si l-a facut sa se gandeasca ca se poate intoarce oricand. Vreau sa-mi spuneti cam ce as putea sa ii spun, sa vorbesc cu el.Mi-e foarte frica de momentul in care il voi vedea.Mi-e frica sa nu plang si nu mai vreau sa ma mai vada afectata. Il iubesc enorm si stie asta la fel de bine cum stiu si eu ca ma iubeste. Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| Sweetdreamsyou a răspuns:

Hey, nu prea poti face ceva daca el nu-si doreste asta. Dar stai calma ca daca el te iubeste foarte mult se va intoarce fiindca atunci cand iubesti o persoana ti-e greu sa stai fara ea.
Din cate ai povestit tu ai facut cam tot ce trebuia si acum trebuie sa te tii tare. Cand o sa va intalniti eu zic sa il mai intrebi o data daca vrea sa va impacati si daca spune nu, cred ca e timpul sa-i dai drumul, chiar daca nu vrei si nu poti, timpul vindeca tot. Si daca spune da, sa va tina cat mai mult! Nu uita: la intalnirea aceea incercati sa discutati tot ce nu va place unul la altul si indreptati, poate o sa aveti o noua sansa, ca pana la urma nu poti sa te opresti din a iubi o perosana peste noapte, mai ales dupa o relatie atat de lunga. Acum bafta! :*

| Meow151 a răspuns:

Am avut o discutie cu el...o tine pe a lui ca nu ma mai iubeste...cu toate ca atunci cand mi.a adus cartea si m.a vazut a zambit, scurt...dar a facut-o...mi.a sps ca nu are pe nimeni...cu toate ca neaga ca nu ma mai iubeste...il simt si stiu ca asa e...multumesc mult