| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema destul de naspa si chiar nu stiu ce sa fac si acest lucru ma scoate din minti! Am 18 ani si nu ma inteleg chiar deloc cu parintii mei!cryingIn fiecare an de Revelion am fost lasata sa stau in casa cu fratii mei si ei plecau si se distrau! Anul trecut m-au trimis la matusa mea impreuna cu sora mea caci ei au spus ca se duc la un local ca cupluri(mama cu tata, matusa mea cu sotul ei si vara mea cu iubitul ei! Tin sa mentionez ca vara mea e mai mare cu 3 luni si are si ea un frate mic! Anul acesta am si eu un prieten cu care sunt intr-o relatie de 8 luni si dorea sa facem Revelionul impreuna! Dar ai mei au spus ca voi sta in casa sa am grija de frati mei si de fratele verisoarei mele! Vi se pare corect? Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Nolkyz a răspuns:

Pai cum credeam eu esti genul "Fata tatei si a mamei" si nu vor sa ti se intample ceva rau.Eu in locul tau l-as ruga pe prietenul meu sa le explice ca o sa aiba grija de mine si in cazul in care nici asa nu vor as mai lua o prietena sau un prieten pe care parintii mei sa il/o cunoasca foarte bine si sa aiba incredere in el/ea.Sau de ce nu chiar o ruda.Nu cred ca ar fi bine sa fugi de acasa ma gandesc ca ai destul respect fata de ei incat sa nu faci asta.Iti dau dreptate! Sper sa functineze si daca nici asa as face o drama...laughing Adica sa incepi sa plangisi sa le spui ca niciodata nu am lasati sa ies si pe verisoara mea o lasati! Nici un prieten de al meu nu are parinti atat de rai si blah blah blah inventezi tu pe acolo laughingChiar sper sa functineze macar una din variante big grin

20 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Sincer, m-am enervat cand am citit chestia asta. M-am enervat pe situatie straight face Pai dar cum pana mea? Ai 18 ani. Impune-ti punctul de vedere. Explica-le ca nu e bine pentru tine. Si aminteste-le de copilaria lor... Intreaba-i ce faceau ei de Revelion cand aveau 18 ani. Daca iti ziceau ca ii tineau ai lor in casa poti sa le-o intorci cu ceva de genul "si te simteai bine?". Daca iti zic ca petreceau intreaba-i de ce nu poti si tu sa faci asta. Si daca te santajeaza cu fratii tai mai mici, zi-le ca pot sta si singuri la matusa sau la bunici.

| zamolczezingri31 a răspuns:

Scumpa mea Madu! Te inteleg foarte bine. Exact aceeasi situatie am trait si eu.Parintii cu rudele plecau la nunti,restaurante,petreceri, etc., iar eu eram obligat ca sa stau cu fratii mei si sa am grija de ei, sa fac curatenie, sa gatesc si sa spal.Chiar si la nunta unei matusi cu italianul, pe mine m-au lasat acasa.Pe fratii mai mici i-au luat la nunta. Mireasa si mirele au insistat foarte mult pe langa ai mei parinti ca sa ma cheme la nunta lor.Am fost luat de acasa de catre cineva din anturajul lor si dus la restaurant.Am fost obligat de mama sa mananc si apoi am fost trimis acasa cu copii lor, ca eu parca nu eram al lor.Nu am stat la nunta, decat atat cat sa fiu vazut de miri si cat sa mananc.Cam 30'.De suparare, am baut si mancat tot ce am gasit prin bucatarie, prin camara si pe balcon.Bineanteles ca am lat apoi, o chelfaneala sora cu moartea-cu batatorul, din sarma, de covoare.Sa iti mai spun ca eu nu mi-am serbat niciodata ziua de nastere sau ziua de nume? Ca nu am avut Paste, Craciun sau Revelion, decat cand eram la tara la bunici, cand aveam pana in 13 ani? Si atunci,doar dupa ce ingrijeam de curte,gradina,pasari si animale(raneam la vaci,oi,porci,capre,rate, gaste, gaini, etc?). Pana nu am plecat de la ei, eu nu am avut voie sa am o iubita.Si acum sa revin la sfatul meu pentru tine:Ca psiholog, ti-as spune sa gasesti un moment proprice cand ii poti avea pe amandoi la masa din sufragerie-ca sa ai loc de fuga daca simti ceva in neregula, sa le spui verde in fata toate frustrarile si toate nemultumirile, toate necazurile si tot ceea ce te doare.Acum esti majora si poti face ce vrei.Dar te sfatuiesc sa ramai respectuasa si atenta cu parintii tai si sa ii iubesti in continuare, chiar daca veti avea divergente de tot felul.Iti pot spune, la nervi, ca sa pleci din casa lor, sau ca ei te-au facu ei te omoara sau, etc.Ca parapsiholog, te intreb:Stii oare ce datorii Karmice ai fata de actualii tai parinti? Stii oare ca in alte vieti poate ai fost TU, mama sau tatal lor, sau soar ori fratele lor? Poate ca ai datorii karmice fata de ei si de aceea suferi acum.Stiu sigur ca acestea toate iti vor prinde bine mai tarziu.Ca om, te sfatuiesc sa nu deschizi ochii pe primul barbat(cum fac alte fete) care iti face capul Calendar cu toate prostiile, doar ca sa scapi de actuala familie, ca vei suferi amarnic printre straini, tu fiind inca cruda si neanvatata cu adevaratele greutati. Vorbeste cu sinceritate cu parintii tai si spune-le verde in fata tot ce ai pe suflet.Cam atat. Daca vreodata vei dori sfaturi sincere si sanatoase si daca vrei sa ai cu cine discuta despre necazurile tale, cauta-ma pe yahoo mess pe adresa:z_ingri31@yahoo.com.Ps.:Incearca sa nu vorbesti cu oricine despre ceea ce ai pe suflet ca va rade de tine si te va barfi tuturor.Cu respect.

| tpuforyou a răspuns (pentru zamolczezingri31):

Interesanta povestoara ta!)) meritai fundita!

| zamolczezingri31 a răspuns (pentru tpuforyou):

Multumesc Level 11.Consider ca mi-ai dat tu o fundita...

| SmokeyEye a răspuns:

Cunosc o situatie similara cu a ta. Cate camere ai? Persoana respectiva in cauzaa dat o petrecere la ea acasa, parintii fiind plecati. Fratii mai mici au fost mituiti sa nu le zica nimic la parinti. Distractie placuta! nu uita sa faci curat inainte sa se intoarca ei acasa.

| Madu a răspuns (pentru SmokeyEye):

Am 2 camere dar sora mea are doar 3 ani si nu stie ce inseamna sa tina un secret! Iar varul meu le va spune alor sai si tot se afla!

| SmokeyEye a răspuns (pentru Madu):

Nu esti obligata sa fii dadaca, mai ales de revelion, discuta sever cu parintii tai, ia atitudine!

| Juleuuss a răspuns (pentru Madu):

Doamne, ai 18 ani, ești majoră, poți face cei vrei tu, nu ești condamnată să stai în sânul familiei până la 100.

| Juleuuss a răspuns:

Var-ta stă și se distrează iar tu ai grijă de frati.su și frații tăi?
Frate, ce părinți obsedați.
Fugi naiba de acasă de revelion.

| Madu a răspuns (pentru Juleuuss):

Pai da!big grinSi tine cont ca e de o seama cu mine! Dar ea nu poate sa stea cu fratele sau ca ea poate sta cu iubitul! Eu nu potsad

| CatelusiiSarPeSaltele a răspuns:

Heyhappy Sincera sa fiu ar trebui sa le explici parintilor tai si sa vorbesti cu ei. Poate au si ei un motiv, poate esti mai rebela si le e frica sa te lase sa iesi mai ales de revelion.Sau poate esti cuminte si nu vrea ca cineva sa o raneasca pe "Fata mamei si a tatei", dar trebuie sa le explici ca ai mai crescut si ca poti sa ai grija singura de tine.Asta doar daca nu esti rebela laughing In cazul in care esti rebela stiu ei ce fac big grin Sper ca te-am ajutat

| Madu a răspuns (pentru CatelusiiSarPeSaltele):

Crede-ma ca nu sunt deloc rebele! Ba chiar sunt foarte linistita! Primul prieten il am abia la 18 ani si sunt cu el de 8 luni si nu am avut relatii sexuale...Mereu am fost in casa la ora 8 asa cum imi spuneau ei! Si tot nu e ok...Sincer m-am saturat sa plang in fiecare an!big grin

| Madu a răspuns (pentru Nolkyz):

Mersii mult! Chiar am sa vad ce pot face!:X

| CatelusiiSarPeSaltele a răspuns (pentru Madu):

Cu placere :* A fost placerea mea sa te ajut deoarece vreau sa devin psiholog si incerc sa ajut cat de mult pot diferite persoane in situatii diferite big grin

| Madu a răspuns (pentru CatelusiiSarPeSaltele):

Poate ai sa imi poti raspunde si la cealalta intrebare pe care am pus-o!big grinDau FUNDA

| Nolkyz a răspuns (pentru Madu):

Pai cum credeam eu esti genul "Fata tatei si a mamei" si nu vor sa ti se intample ceva rau.Eu in locul tau l-as ruga pe prietenul meu sa le explice ca o sa aiba grija de mine si in cazul in care nici asa nu vor as mai lua o prietena sau un prieten pe care parintii mei sa il/o cunoasca foarte bine si sa aiba incredere in el/ea.Sau de ce nu chiar o ruda.Nu cred ca ar fi bine sa fugi de acasa ma gandesc ca ai destul respect fata de ei incat sa nu faci asta.Iti dau dreptate! Sper sa functineze si daca nici asa as face o drama...laughing Adica sa incepi sa plangisi sa le spui ca niciodata nu am lasati sa ies si pe verisoara mea o lasati! Nici un prieten de al meu nu are parinti atat de rai si blah blah blah inventezi tu pe acolo laughingChiar sper sa functineze macar una din variante big grin

| Madu a răspuns:

Va multumesc mult tuturor pentru ca mi-ati fost alaturi si de sfaturi dar am avut cel mai tare Revelion! Pana la urma a venit prietenul meu la mine si am facut impreuna cu ai mei.Ei au plecat si eu am ramas cu el si cu fratii mei!:X:XNe-am distrat, ne-am uitat la un film si a fost super! Sa aveti un an nou fericit!:X

| XxLeexX a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar trebui sa le spui parintilor tai ce nu te multumeste si sa indrepte situatia asta!

| Madu a răspuns (pentru XxLeexX):

As face-o dar nu ai cu cine vorbi...Si am incercat sa vorbesc...

| roxiroxana a răspuns:

Eu sincer as discuta cu parintii mei si daca nu vor sa ma ia cu ei invit o prie la mine si ne inchidem in camera... cat despre frati le zici parintilor ca nu o sa ai grija de ei ca nu vrei. sincer eu asa as proceda. eu nu sunt de acord sa plece fara mine. sincer dupa parerea mea nesimtire mai ales de partea '' sa am grija de fratii mei '' ( asta mi se pare corect - oarecum ) dar de varumiu? cheamo pe varata sa aiba grija de el nu tu angry
sper ca te-am ajutat happy

| Madu a răspuns (pentru roxiroxana):

Ea trebuie sa stea cu iubitul ei, eu nu ca eu sunt mai proasta! Eu am fost mereu dadaca! Si am incercat sa le spun ca merg cu ei si au spus ca ei nu merg cu caracuda de copii dupa ei asa ca stau acasa! Oricum va multumesc sincer ca imi cititi problema si ca ma ascultati!big grinImi prinde bine!