| ANONIMOUS2007 a întrebat:

Nu stiu cum sa incep, am 13 ani si mi-a venit stopul pentru prima data acum 3 ani, acum o saptamana sau 2 cred, am observat ca imi curge sange nu stiu cum sa zic, prima data am crezut ca mi-a venit stopul, chiar daca nu a trecut o luna inca.dar mnaaa nu mi vine fix si am zis ca e normal, dar s-a oprit in aceeasi zi nu stiu cum sa zic sau sa ma exprim, nu am bagat de seama, acum cateva zile s-a intamplat l a fel, am vazut ca mi curge sange.din nou am crezut ca mi-a venit stopul. ASA ca mi-am pus un absorbant, dupa cateva ore, 3-4 am spus sa-mi schimb absorbantul, dar am vazut ca nu era nimic pe el, azi cand m-am dus la baie am vazut un cheag de sange...as Vorbii cu mama despre asta doar ca a murit intr-un accident, acum stau cu fratele meu ca tata e plecat in Italia la munca, si mi e rusine sa vorbesc cu ea, si in plus nu cred ca m ar putea ajuta, ce spuneti? Care credeti ca e problema?

1 răspuns:
| Sonia822 a răspuns:

Ar trebui sa te inscrii la un medic de familie, si sa intrebi acolo, discutia fiind confidentiala. De acolo, daca e cazul, te trimite cu hartie la specialist, unde, iar, discutia e confidentiala si iti raspunde la toate intrebarile. Sa nu te vaccinezi cu Gardasil sau ceva pentru col, ca are efecte secundare, precum cancerul, si sunt si platiti suplimentar la fiecare bucata administrata. In mod normal trebuie sa vina la fix 28 de zile. Se innumara din ziua in care vine prima data, vine azi, de azi innumeri 1, 2.3..pe calendar. La unele vine la 25, la altele la 31, dar ar trebui sa fie o constanta, odata stabilit. La unele vine o data la 3 luni la 25 zile si in rest la 28. 28 e standardul. Mai apar si cheaguri, culoarea difera in functie de zi, la inceput e mai roz, la vinal maro si in primele 2 zile rosu. Important e sa nu fie doar cheaguri. Se intampla, pentru ca organele tale in interior sunt inca in dezvoltare, pana la 16-18 ani. Nu curge non stop, ci la cateva ore, sau doar in prima parte a zilei, sau doar seara, poate dura 3 zile, sau 5, dupa 35 ani vor fi mai putine zile si nu va mai fi asa abundent. Important e sa nu vina intre menstre, trebuie sa ai calendar, sa notezi, sa nu uiti, ca se intampla sa uiti. Poti intreba si doctorita la scoala, si te indruma ea ce e de facut.