| Chelly007 a întrebat:

care ma poate ajuta si pe mine? am de facut un proiect la geografie[ sa scriu orice, ceva interesant ] despre Maramures. Care imi poate spune ceva interesant de acolo, atractie turistica, va rog?[fundita ]

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresiunea Maramures este situata in partea nord vestica a Romaniei, avand Transilvania si Crisana ca vecini in nord si Bucovina in est.
Zona Maramures ofera un peisaj spectaculos si incantator pentru ochii oricarui turist. Masivul Pietrosul din Muntii Rodnei adaposteste o rezervatie naturala cu numeroase urme glaciare, declarata de UNESCO rezervatie a biosferei.
La poalele muntilor, se regaseste statiunea balneoclimaterica si de odihna - Borsa. Alta rezervatie - geologica din categoria Maramures turism, este "Creasta Cocosului"(12 km de Baia Sprie) - bloc de andezit. Valea Vaserului formeaza un defileu ingust cu numeroase izvoare minerale.
Alte vai si cascade: Valea Izei, Marei, Puzdrele si Cailor. In Maramures se poate schia si se poate urca la altitudine cu teleski-ul sau cu telescaunul.
Exista o serie de vestigii istorice in Maramures care dateaza inca din secolul XIV: Turnul lui Stefan, Bastionul Macelarilor din Baia Mare, Ruinele Cetatii Chioarului de langa Somcuta Mare, Ruinele cetatii Bogdan Voda, Cladirea Monetariei - Muzeul Judetean. Localitatea Sapanta este celebra datorita Cimitirului Vesel de la Sapanta.
Exista trei complexe turistice in Maramures: Izvoarele, Craciunesti, Mogosa. Un loc aparte si semnificativ pentru zona il ocupa numeroasele edificii de cult din lemn.

1 răspuns:
| Bojthe a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Jude%C8%9Bul_Maramure%C8%99 si pui si cateva imagini pentru a arata mai bine si va iesii perfect,