| Fck99 a întrebat:

daca am 14 ani ma pot muta singur in apartament? Daca parintii mei o sa imi plateasca facturile si tot ce trebuie?

10 răspunsuri:
| AlleSss a răspuns:

Da. atâta timp cât părinții tăi sunt de acord.

| Fck99 explică (pentru AlleSss):

Dar daca acestia sunt divortati? Si unul nu este de acord?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu poti, chiar daca parintii sunt de acord, deoarece esti sub tutela parintilor si considerat copil pana la 15 ani, iar pentru parinti ar reprezenta abandon, iar tu risti, daca face cineva reclamatie, sa ajungi intr-un centru de copii.

| Fck99 explică (pentru CodrutElian1990):

Am inteles, dar dupa ce implinesc 15 ani pot face asta?

| Xdreaper21 a răspuns (pentru Fck99):

Nu doar la 18 ani

| suntserios a răspuns (pentru Xdreaper21):

Cine zice?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Xdreaper21):

Nu zau?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu cred, 1.esti minor, 2.nu esti nici macar la liceu deci cine sa te angajeze pe tine3.In nici un caz parintii tai nu ar fi de acord cu asta, mai asteapta si tu peste 6 ani cand o sa ai 20 daca vei putea sa te muti atunci, nu mai e asa mult si o sa poti sa te intretii singur.
La varsta ta nu poti avea grija de tine singur, poti sa mergi singur la scoala si la magazin sau cu autobuzul dar parintii iti dau mancare si bani.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Baiatul sau fata (ca nu stiu ce este) intreaba daca parintii isi dau acordul, platesc toate taxele de chirie si intretinere. Parintii pot sa-si dea acordul sa locuiesti singur dupa varsta de 15 ani pe raspunderea lor. Dar tu ramai sub tutela lor in continuare si ei raspund daca se intampla ceva sau tu faci nebunii sau rele.
De la 15 ani adolescentii intra la liceu. Nu toti locuiesc in orase sau comune cu liceu, mai ales cu un liceu de profilul pe care vrea sa-l urmeze tanarul. Nu toate liceele au internat. Sunt parinti care inchiriaza camere sau locuinte pentru copil, unde-si duce de mancare sau manaca la o cantina.
De angajat un tanar se poate angaja de la varsta de 16 ni, iar in conditiile prevazute de Codul muncii si de la 15 ani.
Totusi, nu am inteles, in ce conditii sau de ce vrei sa locuiesti singur la 14 ani.
Daca parintii sunt divortati, acordul pentru tine, in orice situati, si-l da doar parintele caruia i-ai fost incredintat.

| Loredana_Amalia_1999 a răspuns:

Nu e legal