| aallyynnuuttzzaa a întrebat:

dau fundita, trec in clasa a9a si am de gand ca in vacanta sa acoper golurile la unele materii, momentan invat engleza ( offf, ce naspa e ) datorita faptului ca am pierdut firul tocmai din clasa a7a din cauza unei profesoare la fel si la chimie din cauza unei profesoare ( ..profesorii astia vor sa ia numai banii...) vreau sa va spun ca sunt o fata silitoare si am capacitatea sa retin f repede ( ..numai cand vreau, in clasa 6 am avut 10 pe linie si in a8a a avut 5 de 4 ) DAR acum am am abitia ca in clasa a9a sa fiu SEF DE PROMOTIE, stiu ca e greu de aceea si invat acuma, in vacanta, ca proasta in loc sa fi invatat cand trebuia, deci acum ajung pe terra : Cum e materia de clasa a9a la chimie are legatura mare cu ce am facut in clasa a7a si a8a, ca sa ma apuc acum de la capat sa invat tot? sau reluam tot din clasa a7a si a8a. Voi ce sfaturi imi dati, e greu, trebuie sa invat acuma tot ca sa fiu sef de promotie? Dar la fizica, tot la fel? Am de gand sa-mi iau memoratoare Booklet? sunt bune? ce ziceti? este greu acuma sa ma apuc sa inavt toata chimia? imi trebuie neaparat cineva sa-mi explice? va rog dati-mi sfaturi? SCUZATI LUNGIMEA TEXTULUI!

Răspuns Câştigător
| DianaBtw a răspuns:

Heiii! :* Si eu trec tot a 9'a. Intru la cel mai bun liceu din judet ( B.P.Hasdeu Buzau) si, si eu am unele goluri. Nu iti mai face griji, si eu eram la fel de stresata. pentru ca unele materii le-am facut ca sa fie orele facute. "-.- Am vorbit cu multe persoane care trec a 10'a si au spus ca materia din a 8'a ne trebuie doar la testele initiale. deci nu te mai stresa atat. :3 totul va fi bine, si multa baftaa! big hug

1 răspuns:
| DaReZon a răspuns:

Hei. Eu trec in clasa a X a si vreau sa iti spun ca materia la Chimie nu este foarte grea. Este asemanatoare ca cea din clasa a 8 a si plus de asta mai vei relua si cateva lectii. Pentru a vedea ce lectii sunt prin ea poti sa cauti pe google: "Materie clasa a IX a Chimie".

La fizica, acum depinde ce profesor iti cade. Majoritatea profesorilor, la fizica, sunt batuti in cap. Deci pot sa iti spun ca daca iti cade un profesor de genu, nu te astepta la 10 fix.

Despre engleza, ce sa zic. Eu am invatat-o de pe calculator. Dar m-ai am niste slabiciuni la timpurile verbale. In rest vocabular e ok. Invata mai intai verbele si timpurile verbale iar apoi vocabularul. Poti sa intri pe chat-uri straine si sa vorbesti cu englezi. Asa am invatat eu engleza. Si sa iti mai sugerez sa iti dai FB in limba engleza tongue

In rest, te mai avertizez la Romana. Si acolo poate sa iti cada o suie de profa. Acum depinde la ce fel de liceu esti. Eu sunt la unu sofisticat si am destui de multi profesori sui la unele materii.

Mult succes cu invatatul, succes la liceu si sa ai un viitor bunwinking