| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU, de cateva zile ma confrunt cu o mare problema, ce ma streseaza enorm de tare, am de facut o alegere si imi este extrem de greu, eu la 18 ani sunt doar pe clasa a 9 a in Romania(la 14 ani familia m-a oprit de la scoala) si am avut vacanta pana pe 5 Mai, asa ca am decis sa vin pana in Scotia la matusa mea, aici sincer ma simt atat de fericita, libera (acasa locuiesc cu bunica mea de etnie rroma care ma tine ca in inchisoare) aici in Scotia simt ca traiesc dupa 4 ani si am de ales daca sa raman in Romania pentru a termina cei 3 ani de liceu, sau sa raman aici si sa ma angajez plus sa merg si la colegiu, ideea este ca eu imi.doresc enorm de mult o cariera si ma tem ca daca raman nu imi permit sa risc din nou sa pierd studiile.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Romania, exista un program special prin care poti recupera scoala si liceu, pentru cei ca tine, care doresc sa-si termine invatamantul primar, gimnazial sau liceal.
Programul se cheama "a doua sansa" si se desfasoara numai in anumite judete si licee din tara.
Din pacate, nu stiu daca exista asemenea programe si in Scotia.

Daca revii in Romania, va trebuii sa te interesezi la Inspectoratul Scolar din orasul tau (din Romania), daca exista asemenea clasa, sau in ce orase/judete sunt aceste clase speciale, ca sa te poti inscrie acolo, daca doresti sa revii in tara si sa iti termini scoala.

https://www.edu.ro/a%20doua%20sansa

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca iti poti continua acolo studiile si esti si fericita, ce rost are sa vii in Romania. Studiezi in Scotia, inveti o meserie, te stabilesti acolo

| Eireann a răspuns:

Daca stii limba foarte bine si iti gasesti de munca sunt multe colegii care fac cursuri de seara pentru calificari de la simple GCSE pana la A-levels sau alte calificari scotiene ( Scottish Higher Leaving Certificate sau cum se cheama ca in fiecare regiune e altfel). Daca esti intr-un oras mai mare ca Edinburgh, Glasgow sau Dundee sigur sunt dar in general trebuie platite. Toate astea NUMAI daca stii engleza bine sau foarte bine si vorbit, si scris. Daca nu atunci e mai bine in Romania.

| isemilia a răspuns:

Eu spun să vii în România, termini liceul aici și mergi în Scoția la facultate după aceea. Sau mergi direct în Scoția...

| FantasyBoy a răspuns:

Ramai acolo, mai ales ca ai 18 ani!

| Rihanna20B a răspuns:

Termina liceul în România. E mai bine. Apoi poți sa pleci în Scoția la facultate. Dacă te agresează verbal sau doamne ferește altfel poți să vorbești cu protecția copilului. E alegerea ta, nu a noastră. Tu trebuie să îți alegi viitorul.