| ßömþŌʼnįĶ a întrebat:

De ce nu e bine sa te pupi cu cineva atunci cand te impartasesti? Cica se ia...Eu nu cred ca este adevarat :-) Voi ce credeti? thinking

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Am cautat, si am gasit explicatii pertinente: "interdictia" de a saruta dupa Impartasanie, ca si aceea de a te atinge de persoane/lucruri sfinte/sfintite in timpul menstruatiei nu sunt interdictii propriu zise, ci niste recomandari care, pentru ca suntem ortodocsi, trebuiesc respectate cu duiosie si reverenta duhovniceasca. Ele nu sunt din pricina ca sarutul (intre anumite limite) sau singele menstrual ar fi spurcate sau ar spurca Impartasania, icoanele etc. Ci motivatia este subtila si minunata. In cazul sarutului dupa Sfinta Impartasanie, daca Il ai pe Hristos in tine, primit sub forma Impartasaniei, esti momentan mai mare decit icoanele, prin urmare nu mai saruti nimic din ce puteai saruta ca semn de respect si de inchinare; de la sine inteles ca nici sarutarea data celor dragi nu mai are sens in acele clipe, pentru ca semnifica recoborirea prematura in lumesc-pentru citava vreme dupa ce primesti Impartasania esti "rupt" din Imparatia Cerurilor... Iar in ce priveste recomandarea de a nu te atinge de sfinte/sfintite in timpul menstruatiei, ea se explica prin aceea ca Jertfa nesingeroasa a Liturghiei nu permite amestecarea cu nimic singeros; din acest unghi, nu numai femeile la menstruatie nu pot primi Sfintele Taine sau saruta icoanele, ci si barbatii care au curgere de singe (singerari ale aparatului digestiv, ale rinichilor etc). In rest, femeile pot merge la biserica si pot participa fara probleme la Sfinta Liturghie...

1 răspuns:
| Deeaa a răspuns:

Dupa ce te imaprtasesti, in acea zi, sa nu te pupi cu nimeni sau sa lasi sa te pupe cineva si in mod special sa nu plangi,, crying ''! Eu am fost la impartaseanie (ca de obicei) si am plans si m-am simtit rau in acea zi! Funda?