| sunset10 a întrebat:

De ceva vreme, relatia dintre mine si cea mai buna prietena se cam schimba. Am sunat-o intr-o zi dupa ce nu am vorbit toata saptamana si mi-a zis ca era la restaurant cu niste prietene. Am mai sunat-o si in alte zile, dar ea era ori la film cu prietenii, ori pe afara cu nu stiu cine. Cand ma suna ea (rareori), ma suna ca sa imi ceara mie ceva sau sa se laude cu noile ei achizitii. Si cand merg uneori pe la ea, mereu mi se plange de prietenul ei, ori ca o enerveaza parintii sau orice alt motiv si se asteapta ca eu sa ii dau sfaturi. Dar cand am eu o problema (desi nu prea i le spun), zice "lasa, ca treci tu peste" sau "aia e". M-am saturat! Un prieten adevarat ar trebui sa isi faca timp pentru tine, nu? sad
Spuneti-mi ce sa fac, dau funda! :*

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| qwertpro a răspuns:

Salut.Te inteleg, prin asta am trecut si eu, si cel mai bun prieten al meu e cam asa, practic ma simteam ca eram pentru el ca o rezerva.Nu e bine, evident, cei mai buni prieteni nu fac asa.De ce nu te-ar fi chemat si pe tine sa iesi cu prietenele ei? Prietenia evident ca inseamna suport, cateodata prietenii mai trebuie sa se planga unul altuia, dar chiar de e asa, trebuie sa o faca ambii si ambii sa se ajute reciproc, nu doar unul.Nu e bine nici asa, si asta inseamna ca te foloseste, dar nu iti recomand sa lasi capul jos, poate ai suparat-o cu ceva, poate cineva te-a barfit si ea e suparata pe tine.Incearca sa vorbesti cu ea, zi-i ce simti si daca nimic nu se schimba atunci nu trebuie sa mai lupti.Trebuie sa intelegi ca oamenii vin si pleaca din viata noastra si vei mai intilni prieteni.Da, va fi greu la inceput sa renunti la ea, dar tu stii bine ca asta e cea mai buna optiune. Daca vrei sa mai vb despre asta, da-mi un mesaj privat.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De obicei cand dai multa importanta unui prieten dupa un timp incepe sa se sature si sa caute sa-si faca alti prieteni pentru ca pe tine deja e convins ca te are si nu mai trebuie sa depuna efort. Cam asa face si prietena asta a ta, incepe s-o ignori sa vezi cum incepe iar sa-ti dea atentie.

| devilshelp a răspuns:

Poti sa o tii ca prietena/cunostiinta de iesit pe afara, dar nu prea merita din cate ai zis sa aiba titlul de cea mai buna prietena. Cauta-ti alta. Stiu ca nu e usor si rar mai gasesti oameni de incredere, dar merita sa incerci. Succes!

| KinderBeeeib a răspuns:

Buna! Din cate ai descris tu, aceasta prietena nu iti este o prietena adevarata, ci mai mult profita de tine! Ai putea sa incerci sa iti faci si alte prietene si sa vezi cum decurge situatia, si poate pe viitor, cine stie, isi va schimba comportamentul!