| Jhonny312 a întrebat:

Hey,TPU! De la un timp ma simt foarte singur si trist. Orice activitate care ma interesa inainte parca a disparut nu mai simt placerea asa cum o simteam inainte.Este drept ca si inainte eream trist si singur, dar aveam o motivatie si triam cu speranta.Acum s-a dus dracu' tot, nu-mi mai pasa de nimic si sunt depresiv.Chiar vreau sa fiu altfel vreau sa ma bucur de ceva, vreau sa traiesc cu un sentiment de speranta a ceva mai bun.NU pot ceva ma desensibilizat complet.Am inceput sa nu mai vad rostul lucrurilor.DE ce,TPU? de ce? Inainte imi placeau filmele, jocurile pe pc, sa citesc si orice alta activitate tipica varstei mele.Ce pot face? vreau ceva concret.Thx!

6 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Pare a fi un pic de depresie, fugi la psiholog

| Donsavas a răspuns:

Ai scris cuvântul corect,desensibilizare. Cand faci abuz de placere,receptorii din creier care se ocupa cu placerea se desensibilizeaza si ghici Ce,e nevoie sa restabilești echilibrul biochimic. Cand nu poti,mergi la doctor. La psiholog nu merg depresivii. Poate dupa ce se consulta cu un medic. Depresia e o boala si se poate vindeca, dar ca oricare alta boala, nu trebuie lăsată de azi pe mâine. Tu trebuie sa ti crești sensibilitatea neuronala pentru a simti plăcerea. Ai nevoie de antidepresive/antipsihotice pentru asta. Peste ceva timp, revii la normal. Se intampla oricui. Discuta cu un psihiatru! Nu doar bătrânii merg acolo. Dacă ești copil, exista psihiatrie pediatrica pentru tine. La psiholog poti merge intre timp. Sanatate!

| Jhonny312 explică (pentru Donsavas):

Am 18 ani

| Donsavas a răspuns (pentru Jhonny312):

Mergi la un psihiatru pentru adulți sau la un psiholog.

| PumpkinDoll a răspuns:

Cred ca un psiholog te-ar putea ajuta.De multe ori pe subiectele astea se fac misto, deci incearca un psiholog.