| MuCi a întrebat:

happy. funda. mie imi place foarte mult sa citesc, si sincer, am citite peste 100 de carti. doar ca, nu pot sa povestesc o carte deoarece nu stiu sa ma expim corect. profa stie ca citesc mult, si m-a rugat ca ora viitoare sa prezint o carte I don't want to see. mi-a zis sa caut recenzii carti, (sau ceva de genu) dar nu am gasit nimic. m-ati putea ajuta? as vrea sa povestesc cartea "fortele raului absolut" deoarece mi-a placut foarte mult. si as vrea sa ma ajutati un pic. ce ar trebui sa fac? ce sa scriu? help me puppy dog eyes :*

Răspuns Câştigător
| SimionAlexandru a răspuns:

Salutare :-)
In primul rand, sunt sigur ca nu ai citit o carte, si tot ce ai citit, ti-a intrat pe o ureche, si ti-a iesit pe cealalta. Sunt 100% sigur ca esti mult mai destept decat atat. happy
Probabil, iti este teama, de parerea ce o vor avea altii, despre tine, atunci cand vei face acea prezentare.
Daca spui ca ti-a placut foarte mult acea carte, atunci un lucru este sigur: SIMTI acea povestire, e ca o parte din tine.
Ce trebuie sa faci?
Exprima exact ceea ce simti, asa cum poti tu, cel mai bine. Cei care merita atentia ta, te vor respecta, si vor aprecia, incercarea ta. Nu uita: Omul care judeca nu conteaza, Omul care conteaza nu judeca happy
Esti minunat/a, exact asa cum esti. Nu trebuie sa "incerci" sau sa "demonstrezi" asta. Trebuie doar sa fi TU INSUTI / INSATI. :-)
Eu am incredere in tine, ca poti sa o faci. Mai trebuie doar sa crezi si TU, in tine happy
Iti doresc o zi superba, si mult mult succes happy

2 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Ar trebui sa prezinti cartea depasind stadiul de "lectura naiva" si sa patrunzi subintelesul. Dupa o scurta prezentare a firului narativ, tehnici, personajeIncearca sa spui ce te-a invatat pe tine cartea respectiva. Cel mai important este sa prezinti din suflet, sa simti ceea ce vorbesti, iar nu la nivel teoretic.

| wwehellno98 a răspuns:

Buna.In primul rand ar trebui sa iei un pix si o foaie si sa scrii momentele si ideile principale, apoi poti sa le dezvolti, adaugand lucruri care ti-au placut sau care crezi ca merita sa fie in,, lumina reflectoarelor".
sper ca te-am ajutat! funda?