| Bubbchac a întrebat:

Imi puteti da niste sugestii de anime'uri? Si, o mica descriere la fiecare? Cel mai bun anime primeste Funda si Vot, celelalte doar Vot. Multumesc anticipat! kiss

Răspuns Câştigător
| Ballet a răspuns:

Nu stiu ce fel de anime`uri iti plac, dar o sa ma distrez facandu`ti o lista laughing

1. Zero No Tsukaima ( The Familiar Of Zero )
Personajul principal este Louise Francoise, eleva la academia Tristain, de magiehee hee. Ea era foarte slaba la magie, mereu facea explozii in loc de vraji etc. ( Era poreclita Zero-Louise laughing ).
Mai tarziu cei de la academie trebuie sa ''invoce'' un " Spirit familiar" (cauta pe wikipedia xD ), care trebuia sa fie o creatura magica. Ea pentru ca era atat de slaba la magie, il 'invoca' pe Saito Hiraga, un baiat din japonia laughing
Genuri: Ecchi xD, Romance, School, Fantasy, Comedy etc.

2. Lovely Complex
Este despre Risa Koizumi si Atsushi Ōtani care erau colegi de clasa o.o Risa avea 1.72 inaltime si Otani 1.56 laughing Ea se indragosteste de Otani si cand ii spune el o "refuza", dar pe urma el ii spune ca o place xD. [ Ei erau prieteni ].
Genuri: Romance, School, Comedy etc.

3. Rozen Maiden
Este despre Jun Sakurada care nu mai voia sa se duca la scoala din cauza unei experiente neplacute. El comanda diferite chestii supranaturale de pe internet xD.
Intr`o zi primeste o scrisoare care spune ca a castigat un premiu si daca vrea sa accepte sau nu. El accepta si pune scrisoarea in sertar.
Apoi se impiedica de o cutie [ Mai mult ca un cufar ] in care se afla o papusa stil Gothic Lolita. O porneste si ea se prezinta ca " Shinku, a cincea papusa Rozen Maiden ".
* Fecioarele Rozen ("Rozen Maidens") sunt o colecţie de păpuşi creată de un meşteşugar numit Rozen, pe care păpuşile îl numesc "Tată". Sursa lor principală de putere este o gazda umană (denumită "medium") care poartă un inel ce semnifică legătura sa cu păpuşa, deşi s-a arătat că unele păpuşi pot acţiona fără un medium. Potrivit lui Shinku, ea este la putere maximă doar atunci când mediul ei este prezent. Fiecare Rozen Maiden are o propie personalitate distictă, spirit păzitor, şi abilitate supernaturală. *
Genuri: Fantasy si Comedie cred xD

4. Shakugan No Shana
Yuji Sakai era un student normal. xD Intr`o zi, timpul se opreste si vede niste creaturi care 'mancau' existenta oamenilor o.o. [ O papusa imensa si inca o chestie facuta din capete care nu stiu ce e >.>]. Papusa vede ca el se poate misca atunci cand timpul este oprit si isi da seama ca este un "Mystes".
Vrea sa il prinda dar este salvat de " Ceata focului, cu par de culoarea focului si ochi care ard", mai tarziu Shana.
Genuri: Comedy, Romance, School, Fantasy

5. Hayate no Gotoku
Este vorba despre Hayate Ayasaki. Intr`o zi, el gaseste o scrisoare de la parintii lui care spunea ca au o datorie imensa la "niste oameni ", cam 150, 000, 000 ¥ laughing Si voiau sa-l vanda ca sa acopere datoria sau ceva de genu` o.o.
Cand fugea [ era urmarit de cei la care aveau parintii lui datorie ], o intalneste pe Nagi Sanzen'in, o fata dintr`o familie foarte bogata. Ea este rapita de unii` iar el o salveaza o.O. In schimb, ea il angajeaza ca majordomul ei laughing
Genuri: Romance, School, Comedy.

6. Rosario+Vampire
Este vorba despre Tsukune Aono, care nu putea intra in nicio scoala 'privata' pentru ca avea note foarte slabe. Intr`un final reuseste sa intre la Academia Yokai, dar mai tarziu descopera ca era o academie pentru monstri deghizati in oameni xD.
O intalneste pe Akashiya Moka, care era un vampir xD. Ea era foarte draguta si chiar inocenta, dar cand isi scotea acel " Rosario " pe care il avea la gat se transforma in vampir [ Personalitatea ei dura ]. Moka [ Vampir ] era extrem de buna ca luptatoare.
Mai tarziu Moka descopera ca Tsukune este om, dar nu spune celorlalti si nu o deranjeaza acest lucru.
Genuri: Romance, Ecchi, School, Fantasy, Comedy.

7. K-on
Este despre 4 fete [ Mai tarziu 5 ] care isi formeaza o trupa. E destul de interesant xD.
Genuri: Comedy, School.

8. Aishiteruze Baby
Este vorba despre o fetita mica, [ 5 ani ] care a fost abandonata de mama ei. Se duce sa stea cu matusa si unchiul ei, si varul ei, Kippei Katakura, care trebuie sa aiba grija de ea xD.
Genuri: Romance, School, Comedy, Drama?

9. Kaichou Wa Maid Sama
Este vorba despre presedinta consiliului elevilor [ cred xD] care pentru a castiga mai multi bani lucra la o cafenea. Ea nu voia sa stie colegii ei dar pana la urma afla un baiat [ Am uitat cum il cheama xD ] si o ajuta etc.
Genuri: Romance, Comedy, School.

Mai stiu cateva: Special A, Vampire Knight, Macross Frontier, Toradora etc.

Sper ca te-am ajutat big grin

9 răspunsuri:
| Andarock a răspuns:

1. Naruto

---> Actiunea este fixata intr-un loc, diferit lumii reale, iar timpul nu este precizat, dar ne putem da seama pe parcurs: este o combinatie intre evul mediu al Japoniei, unde existau domenii feudale cu conducatorii lor, daimyo (stapani feudali), dar, in special, ninja.

Konoha (satul frunzei) reprezinta forta armata ninja a Taramului Focului, prezentand lacasul a zeci sau chiar sute de ninja, printre care si Naruto Uzumaki, un baiat singuratic, in al carui corp a fost inchis un demon malefic. Toti ceilalti il considerau blestemat, iar cei din exteriorul satului, un ninja incapabil, cu o tehnica foarte putin dezvoltata, fara a stii raul ce se ascunde in el. Acest lucru il va determina sa devina cel mai mare conducator in Konoha (Hokage), caci "astfel fiecare il va respecta ca fiind cineva, cineva important". Naruto reprezinta pe orice ninja caci si il aproprie nu doar prin imbracaminte, ci si prin stil. El va fi probabil singurul care-l va invinge pe maleficul Orochimaru pentru a-si salva satul.

2. Naruto: Shippûden

---> Dupa 2 ani si jumatate, plecat impreuna cu unul dintre cei 3 legendari sannini Jiraiya pentru a fi antrenat, Naruto revine in Konoha. Intre timp membrii unei organizatii numita Akatsuki, formata din 10 shinobi care sau pregatit timp de 3 ani pentru a putea extrage Bijuu (bestii mistice cu cozi) din cei 9 Jinchuuriki, ninja in corpurile carora au fost sigilate 9 Bijuu, fiecare cu puteri si caracteristici diferite, fiecare numit in functie de numarul de cozi pe care il are precum: Ichiby are o coada si este sigilat in corpu' lui Gaara al desertului; Nibi are 2 cozi si este inchis in corpu' lui Nii Yugito din satul ascuns intre nori si tot asa pana la Kyuubi numit Vulpea cu 9 cozi care a fost sigilat in corpu' lui Naruto la nastere de catre al 4-lea Hokoge. Membrii Akatsuki incep sa-i rapeasca unul cate unul, extragand bestiile sigilate-n corpurile lor lasand in urma trupurile moarte. Naruto continua sa se antreneze pentru a deveni Hokage si pentru a-si salva prietenul Sasuke care a devenit elevul lui Orochimaru unul dintre cei 3 legendari sannini si fost membru Akatsuki.

3. Pokémon

---> Primele serii povestesc despre povestea lui Ash Ketchum ( cunoscut ca Satoshi in variantajaponeza, el este numit dupa creatorul serialului Pokemon, Satoshi Tajiri ), a prietenilor sai, si misiunea lui de a deveni Maestru Pokemon, si de asemenea a prietenilor lui. Primul Pokemon al lui Ash este Pikachu care ii este dat in circumstante neobisnuite. Cele mai multe din serii se concentreaza pe prietenia dintre Ash, Pikachu, Misty, Brock, May, Max, Tracey, Dawn si multi Pokemoni si Antrenori din drumul lor. Lui Ash i se alatura Brock ( in varianta japoneza Takeshi ) care vrea sa devina un profesionist in artele mancarii Pokemonilor si Misty ( in varianta japoneza Kasumi ) care vrea sa devina antrenor de Pokemoni de apa. Celelalte doua serii continua aventurile lui Ash si ale prietenilor sai.

Oricum, incepand cu seria Advanced Generation apare un personaj nou, May, care calatoreste alaturi de Ash, Brock si fratele ei mai mic, Max prin regiunea Hoenn inlocuind-o pe Misty, si intra in Concursul Pokemonilor, care sunt organizate asemanator cu Pokemon Gyms.

---> Daca vrei sa vezi desene anime, uita`te in fiecare seara de la ora 20:00 pe animax! happy

---> Numai bine! puppy dog eyes

| Andarock a răspuns:

---> Pai uita`te pe animax si vei vedea mai multe desene animax!,

--> Dar ai grija sa nu te uiti la Hell Girl, ca daca te vei uita nu vei mai putea dormi noaptea! laughing laughing

| Bubbchac explică:

Alte anime'uri, nu astea. Le stiu pe toate care leati data voi. laughing

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Uite un site foarte bun de anime : http://www.anilinkz.com/anime-list/ aici ai o lista de anime,si scrie la fiecare descrierea,in engleza,iar episoadele sunt subtitrate in engleza, sau dublate, dupa preferinte.

| Powpow a răspuns:

Buna! Iti recomand Nana (anime-ul urmareste viata a doua fete cu acelasi nume, NANA, care se intanlnesc in tren in drumul lor spre Tokyo)e foarte dragut anime-ul si nu are o poveste care ai mai vazut-o undeva:-) Loveless(e o drama si comedie intre 2 barbati care se indragostesc:-D.Kimi ni todoke(o poveste despre o fata in anul 1 la liceu care e vazuta ciudata de ceilalti elevi dar numai un baiat vrea sa ii fie prieten). Sper ca iti vor placea:-)

| PassionPourChocolat a răspuns:

Buna! Iti recomand: 1. Itazura na kiss ( este o comedie romantica, are 2 sezoane, are final fericit ) http://en.wikipedia.org/wiki/Itazura_na_Kiss 2. Clanned ( este un anime romantic care cuprinde si drama, 2 sezoane, are final fericit ) http://en.wikipedia.org/wiki/Clannad_%28visual_novel%29 3. H2O: Footprints in the Sand ( romantic + drama, 12 episode, are final fericit ) http://en.wikipedia.org/wiki/H2O:_Footprints_in_the_Sand Sper ca o sa-ti placa :-X

| SSSAngelSSS a răspuns:

Air gear = este vorba de un baiat pe nume ikki care a descoperit niste AT-uri un fel de papuci mecanici cu roti
in casa in care locuieste cu inca 3 fete ia o pereche si pleaca de acasa
apoi vede ''drumul aripiror'' si el nu intelege dar destinul lui este de a deveni Regele Aerului

| Andrei_Andrei_1999_tvTQ a răspuns:

HighSchool DxD

| Vasile_Valencia_1994 a răspuns:

Hunter x hunter, ao no exorxist,
detective conan, sword art online,