| DoubleConfusion a întrebat:

straight face. In primul rand as vrea sa imi raspundeti fara misto sau in genul acesta fiindca sunt indeajuns de necajita. Simt ca nu mai pot, de fapt nici macar nu stiu ce simt. Am impresia ca tot ce este in jurul meu se ridica impotirva mea. Stiu ca am gresit mult cu comportamentul meu din ultimul an, ca am cam neglijat scoala, desi sunt o fata cu o capacitate foarte mare, nu am pierdut foarte mult dar tot nu pot spune ca e indeajuns. Sunt nemultumita de mine, de ceea ce fac, am impresia ca nu realizez destul. Am inceput sa ma cert mult cu mama mea, care nu poate sa accepte faptul ca am crescut si eu, ca am 16 ani si am nevoie si eu de putin ragaz. Mereu imi reproseaza ca nu mai vreau sa merg cu ea in oras sau nu stau cu ea, dar eu mereu incerc sa imi fac timp si pentru ea si pentru iesiriile mele cu prietenii. Pana acum ceva timp eram o persoana cu capul pe umeri, in ultima vreme simt ca am luat-o razna, am zis ca e din cauza varstei, incerc sa fiu cat de cat "normala" sa nu fiu o rebela in toata regula. Am cam clacat la categoria baieti, Cum va spuneam anul trecut scolar, am trait cu o obsesie, pe care apoi am ras si am considerat-o o prostie laughing. Apoi prin luna martie, am intalnit un baiat, pe care-l in credeam cu totul special, dar s-a dovedit a fi un nesmtit caruia ii place sa isi bata joc de fete, si nimic mai mult sad. Dupa ce mi-a luat 5 luni sa inteleg lucrul acesta, am zis ca nu imi mai trebuie altcineva, ca atunci cand va veni timpul am sa il gasesc si eu pe baiatul potrivit, mai bine imi vad de scoala ca am timp pentru restul. OK, am trecut peste asta. Insa relatia cu mama mea, care a fost afectata si din cauza acestui baiat si din cauza iesirilor mele prin oras, cam lasa de dorit. Am crezut ca am reparat-o, insa azi parca isi iesise din minti. Ieri m-am oferit sa o ajut cu bulionul, am maturat prin curte, am facut curat, si seara pe la 8 am intrat si eu in casa. Nici nu trece jumatate de ora si vine la mine si ma intreaba daca vreau sa merg cu ea pana la un magazin foarte aproape de casa noastra, eu am zis ca nu vreau, si s-a suparat, a inceput sa pufneasca si sa i se planga tatalui meu, care mai tarziu a venit si mi-a zis sa merg cu ea ca se suprara, eu ce sa fac, nu am mai zis nimic si am plecat dupa ea(ea plecase deja). Azi am uitat incidentul, nu era nimic, era totul ok intre mine si ea, insa ea se certa cu bunica mea, mereu face asa. I-am spus sa nu se mai enerveze aiurea, caci pana la urma bunica are 80 ani si nu prea stie ce zice, mai ales ca e destul de bolnava. Dimineata, m-a trezit o colega, care a venit de la sat, sa isi scrie tema de vacanta, niste rezumate, si m-a intrebat daca iesim mai tarziu. Eu la 5 aveam meditatii, si am zis ca cu o ora inainte nu ar fi nici o problema. In timp ce mancam i-am zis mamei mele ca am sa ies, si dupa ce am strans masa, era 3 jumate, am plecat in casa sa ma imbrac, si vine mama mea si ma intreaba, unde plec, ca mergi sa te intalnesti cu coleaga asta a mea, ca niciodata nu stiu sa ii spun ca plec straight face si a inceput sa tipe si sa mormaie, si cum ma certam cu ea a spus ca oricum voia sa se razbune pe mine, pentru faza de ieri sad, Asta chiar m-a enervat. Mi se pare airuea. Pff... Pe bune simt ca nu mai pot, simt ca o iau razna, eu nu vreau sa fiu o rebela, o problema, insa asa ma considera mama. Si ultima problema care imi sta pe cap este faptul ca nu mi-a venit luna asta. Viata sexuala nu am inceput-o, insa si acum ma consider o proasta, ca baiatul de care spuneam ca si-a batut joc de mine a vrut asta, a incercat sa ma penetreze iar eu nu am vrut, dar nu a ejaculat nimic. A fost un porc stiu, a vrut sa ma convinga, si nu am vrut. Insa nu stiu de ce imi este frica. Mi se pare o prea mare coincidenta, ca acest lucru s-a intamplat luna trecuta in august, si acum trebuia sa imi vina pe 5 si nu mi-a venit. Mi-as lua un test de sarcina, dar cum sunt intr-un oras mic, toata lumea ma cunoaste. Imi e frica de mor. Daca as fi insarcinata mai bine as muri, nici macar nu am facut-o, sa fi simtit macar ceva, cum naiba sa fii virgina si insarcinata, mor de firca. Si azi a fost picatura care a umplut paharul, fiindca ma simteam foarte vinovata fata de mama mea, si acum simt ca nu mai pot, simt nevoia sa vorbesc cu cineva, ma simt distrusa, simt ca eu mi-am complicat viata numai prin comportamentul meu, si acum nu mai stiu ce sa fac sad. Va rog dati-mi si mie un sfat si scuzati-ma ca v-am pus sa cititi atat, daca ati citit tot.

Răspuns Câştigător
| iulia_8849 a răspuns:

Mai tu nu faci nimic rau din cate am citit eu si siincer asa sunt mamele in ziua de azi sunt prea protectoare si mai ales daca esti intr-un oras mic cum zici ai e teama ca ai putea sa faci ceva pe care sa il regreti apoi si sa se si auda sa ai faci oe ei de ras intelegi tu nu-ti face griji pentru asta ca de certat si pe mine ma cearta mama dar esti tanara distreazate cu cap nu til pierde si viata sexuala incepetto doar atunci cand esti sigura sigura ca baiatul de langa tine te iubeste si te doreste nu doar putin timp dupa ce ati facut-o sa inceapa cu texte ca nu va mai potriviti pentru ca tu daca iti incepi viata sexuala o sa fi extrem de geloasa si o sa se plictiseasca tu o sa simpti ca nu mai e cum era o sa o iei razna si o sa-l pierzi... incearca sa vb ca mama ta explica-i ca nu mai fie asa de speriata din cauza ta si sa nu mai te certe pentru ca nu are de ce ca stie ce e bine ce e rau si apunei ca tu mai invatat asta o sa ma descurc dar lasa-ma sa fac alegerile singura ca am crescut iop sincer asta i-am zis mamei si acum ma lasa sa fac ce vreau cateodata uit si eu sa-i zic ca plec sau eu stiu si nu-mi mai zice nimic inainte era exact cum esti tu acum traiesteti viata fato dar cu cap sper ca ti-am fost de ajutor fundita:X

10 răspunsuri:
| dulcykaLy a răspuns:

In primul rand nu ai de ce sa iti faci griji. cu menstruatia. din moment ce nu te-a penetrat n-are nici o legatura cu o sarcina. in rest mai bine gandeste-te ce vrei sa faci pune-ti ordine in ganduri vb si cu mama ta si spune-i ce simti. si poate totul se va rezolva

| ComatoseWine a răspuns:

Am trecut si eu prin o perioada foarte asemanatoare.Acum 2 luni am scapat de perioada aia si lucrurile revin la normal, desi mama nu e convinsacrying.((.Acu am revenit la normal dar e mai greu sa conving persoanele din jurul meu ca ce am facut au fost din cauza celorlati si a varstei. Povestea ta seamana cu a mea.Am avut maximul de "rebelitate"(in sensul rau) exact inainte dce examene.Nu cum am facut cu examenele dar notele nu sunt cele asteptate.Oricum eu am vorbit cu o persoana pe care o trasesem dupa mine in anturajul meu si impreuna am discutat,am vazut unde am gresit,am renuntzat la anturaj,am inceput sa o ajut si respect pe mama,mi-am facut o prietena super(dar nu my sunt cu ea),am renuntat sa mai ies asa des,am convins-o pe mama ca am renuntzat la anturaj, am iesit doar cu persoane ok si totul isi revine, insa diriga si profa de romana nu sunt total convinsecrying. Regret totul. Daca vrei sa vorbim my mult lasa-mi id tau si iti pot povesti totul :-s

| ComatoseWine a răspuns:

"acum*" si "gresit**" nu am fost atent

| Stil a răspuns:

Buna!
Esti intr-o situatie dificila, din cate vad eu.
In primul rand, daca acel baiat nu a penetrat nu poti ramane insarcinata. Poti fi linistita.
Menstruatia mai intarzie uneori, deoarece dureaza pana se regleaza. Deci totul e ok.
Si ajungem la problemele cu mama.
E greu...
Incearca, daca te simti in stare, sa vorbesti o data deschis cu ea, sa-i zici tot ceea ce gandesti, referitor mai ales la faptul ca vrei sa-ti indrepti situatia scolara, arata-i ca nu mai esti chiar fetita pe care o stia,ai crescut, ai si tu nevoie de intelegere, intimitate.
Marturiseste-i ca tu o iubesti foarte mult si iti pare rau daca mai gresesti cateodata, dar consideri ca si ea mai greseste cateodata.
Ar trebui sa-i zici ce vrei sa se schimbe intre voi ca totul sa fie bine.
Sa-i zici ca daca uneori refuzi sa o insotesti, asta nu inseamna ca nu tii la dansa, doar nu ai dispozitia necesara in acel moment, vrei sa fii singura, sa stai linistita.
Fii sincera cu ea, vorbeste-i din adancul sufletului,
Si tind sa cred ca totul va fi bine.
Iti urez mult succes si cu siguranta totul va fi bine si se vor clarifica micile neintelegeri.
Daca tot asa, simti ca nu mai faci fata, sa zic, mai putem vorbii... eventual pe messenger.
Ma anunti prin mesaj privat...
O zi buna!happy

| Stil a răspuns:

Cum sa nu li se permita?
N-am auzit de asa ceva!
Sa-ti trimit eu mesaj?

| batinmarioara a răspuns:

Mama da cate ti sau intamplat insa eu iti dau niste sfaturi impcate cu maicata ca doar ia va putea sa-ti dea sfaturi ca o mama

| DoubleConfusion explică:

@ComatoseWine, mi-am facut recent contul, deci sunt membru junior si nu imi permit sa iti trimit mesaje straight face. nu stiu cum sa iti las id-ul

| DoubleConfusion explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Mi se pare o prostie ca membrilor juniori nu li se permit mesajele. Chiar am nevoie sa vorbesc cu cineva dar nu as vrea sa imi fac public id-ul.

| DoubleConfusion explică:

@Still, da. da-mi id-ul tau si eu te bag in lista big grin

| larysukas a răspuns:

Fata unu daca nu ai intretinut refati sexuale cu un baiat nu ai cum sa fi insarcinata sau daca ai avut si baiatul nu s-a dat drumu nu ai cum sa fiii gravida si faza cu menstruatia mai intarzie uneori si incearca sa fii mai intelegatoare cu mama ta