| CatalinaKaty a întrebat:

Hey TPU.
In toamna, ma voi duce la liceu si voi avea ore de la ora 14 pana la 20. Eu nu stau in orasul unde e acel liceu, si nu am microbuz dupa ora 20. Mama vrea sa fac naveta, da de acord, dar faza e ca nu am cum straight face. I-am spus sa ma lase sa stau la gazda cu BFF-ul meu si nici nu a vrut sa auda, am incercat orice sa o pot convinge. Va rog sa ma ajutati, nu vad care e problema sa stai la gazda. Tata m-ar lasa, mama nu, si mai am si un frate care e cls a12a si e total impotriva ca eu sa stau la gazda. Am medie mare, si nu vreau sa dau la alt liceu. Va rog sa ma ajutati cu niste pareri, ceas putea sa fac? thinking

2 răspunsuri:
| etudor a răspuns:

E dificil! foarte greu de dat un verdict.cel mai bine ar fi sa hotarasaca parintii tai. E de preferat o gazda seriosa, in apropierea imediata a scolii pentru ca in conditiile actuale nu-ti poate asigura nimeni securitateala inapoierea de lascoala pana acasa. Si nici microbuzul in ziua de azi nu mai prezinta siguranta.Ar fi bine sa stai cu fratele tau macar anul acesta pana te obisnuiesti si-ti mai fci prieteni dintre colegi cu care vei avea de parcurs acelasi traseu... DACA, nu se va putea opteaza SI SPRE ALT LICEU CA IN FOND DACA ESTI DEDICATA STUDIULUI SI AI UN scop sigur in viata, vei intra chiar si cu cel mai riguros examen, la facultatea dorita! Curaj si nu lasa garda jos!

| CatalinaKaty explică (pentru etudor):

Nu o sa ma indrum spre un alt liceu niciodata! Mama considera gazda = "golaneala", dar nu e asa! Nu stiu cum sa ii schimb parerea!