| euzictutaci a întrebat:

Mentionez: funda + voturi kiss!

Sutienele strica sanii? :-s Vreau raspunsuri concrete si daca se poate si argumente kiss!

Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Da, asa s-a demonstrat. In adolescenta nu prea e recomandata purtarea sutienului pentru ca sanii nu au nevoie de sustinere. E suficienta o bustiera in cazul in care chiar se doreste. Dar in timpul efortului fizic este necesara purtarea unui sutien cu o sustinere mare deoarece facand miscare, sanii se misca de asemenea si fara o sustinere potrivita, ei isi vor schimba forma si anume, se vor lasa.

3 răspunsuri:
| rororawr a răspuns:

Da pentru ca se atrofieaza muschii de la sani( da chiar avem muschi la san) si daca vei continua sa pori sutien intruna s-ar putea ca pe la 25 de ani sa iti atarne si asta ar fi urat e mai bine sa nu porti.Dar in ziua de astazi putine fete nu poarta asa ca daca vei purta in continuare fa zilnic exercitiile astea pentru sani (cam 10 min pe zi) http://www.youtube.com/watch?v=3zvzN1IdJtY stiu ca scrie ca acest exercitiu este pentru cresterea sanilor dar de fapt intareste muschii. drebuie sa stai in pozitia aceea si sa impingi mainile atat.

| Larisssaa a răspuns:

RISC. Femeile care poartă un sutien nepotrivit riscă să-şi strice forma sânilor, arată un studiu amplu realizat de o echipă de cercetători de la Universitatea Portsmouth şi prezentat de BBC News.
SUTIENELE NEPOTRIVITE STICA FORMA SANILOR
Efectele „nocive" ale unui sutien nepotrivit sunt mai vizibile în timpul exerciţiilor fizice de întreţinere, consideră cercetătorii britanici, care au testat 50 de modele de sutiene în ultimii trei ani. Astfel, o bustieră care nu susţine sânii poate duce la slăbirea ligamentelor.

În timpul exerciţiilor, sânii se mişcă şi 21 de centimetri în plan orizontal şi vertical, iar majoritatea sutienelor nu reuşesc să limiteze decât mişcarea pe verticală. Oamenii de ştiinţă consideră că cele mai bune bustiere pentru gimnastică sunt cele care seamănă cu sutienele obişnuite şi se închid la spate, nu se trag peste cap.

„Unele femei uită că forma şi mărimea sânilor se schimbă de-a lungul vieţii, mai ales după alăptare şi menopauză, şi nu-şi adaptează sutienul în funcţie de acest lucru", subliniază Wendy Hedger, unul dintre cercetătorii britanici.

| Larisssaa a răspuns:

Fundita? puppy dog eyespuppy dog eyespuppy dog eyes