| Ice15 a întrebat:

nu obisnuiesc sa pun intrebari pe aici, dar nu mai stiu ce sa fac.
Am 16 ani, sunt fata. sora mea mai mica are 15 ani.
Problema e ca tata nu ne lasa niciodata sa iesim afara si ne lasa doar daca il ajutam la diferite treburi de barbat. o femeie nu poate face asta.Sa cari galeti pline cu lemne, tigle, is foarte grele. ieri l'am ajutat de cand am ajuns de la scoala pana seara la 8...am tot carat chestii, l'am ajutat si tot nu ne lasa sa iesim crying, niciodata, maxim 3-4 ore straight face, nu mai stiu ce sa fac. zice ca nu fac treaba, dar daca nu pot, nici nu mai stiu ce sa fac.eu m-am gandit sa plec de acasa.dar nu am unde si nah, am lasat ideea deoparte, un sfat ceva, orice, mersi! dar nu va bateti joc.Cand e nervos, urla si da doar in noi. m-am saturat, si nu il mai suport. Maicamea vitrega nu face nimic toata ziua.doar sta in casa si freaca menta.
Nici prieteni nu prea am ca nu ma lasa sa ies afara.nu pot face nimic. Copiii vecinilor care au 12-13 ani, stau afara pana la 12 noaptea, numai eu trebuie sa fiu acasa la 7-8, maxim 8 jumate. Si rar cand ma lasa sa ies afara. Foarte rar cand pot iesi mai mult de 4 ore.
O data am intarziat o ora acasa ca nu a fost autobuz si 60 de zile nu m'a mai lasat sa ies cu prietenul meu. Ce sa fac? E tampit, nu stiu ce are. Daca ies de la scoala mai repede, nu pot sa merg cu colegii sa ma plimb ca tata e ratat si nu ma lasa. Nu stiu ce sa fac.de cand cu maicamea vitrega toate s'au inrautatit.nu mai mergem nici unde. Am o sora de 22 de ani acum, care s-a mutat cu prietenul ei cand avea 19 ani. De fapt a fugit de acasa pentru ca tata o batea si o inchidea in casa pe post de bibelou, asa cum face si cu mine si cu sora mea mai mica. Nu mai stim ce sa facem, ea m'ar primi sa stau acolo, dar nu are cu ce sa ma intretina, cred ca singura modalitate ar fi sa imi adun bani si la 18 ani sa plec. Problema e ca nu am de unde sa adun bani. Ca tata nu imi da si nu ma lasa sa ma angajez in vara sa am si eu banii mei, am auzit ca unii mai angajeaza copii de 16 ani sa faca diferite treburi.
Deci un sfat ceva, va rog.

A, da. Abia ma vad cu prietenul meu, doar in weekend putem iesi, o data pe saptamana. Ultima data mi-a interzis sa ies cu el pentru ca am plecat de la scoala sa ma vad cu el. Era ziua lui.si daca ii ceream voie sigur zicea ca nu ma lasa. Apoi a aflat si nu l'am mai putut vedea, m-am simtit foarte naspa si am plans toata ziua. Macar atunci putea sa ma lase, aveam motivare pentru ziua aceea si tata stia. Poate atunci am gresit, dar in rest nu am facut nimic gresit. Spune ca nu invat, dar cum sa invat cand trebuie sa am grija de fratele meu mai mic (pe care il are cu maicamea vitrega), sau cand ma pune sa il ajut. Nu ma dau mare cu notele mele dar sunt destul de bune.
Nu pot sa le fac pe toate, sunt doar o fata de 16 ani.
As mai avea multe de zis, dar cred ca e de ajuns, nu mi'ar ajunge un caiet intreg sa scriu toata povestea. Mersi, funda celui care imi da cel mai bun sfat.

Răspuns Câştigător
| Lariiiiiiii a răspuns:

Bună sad
Ti-am citit toata povestea.
Uite, spune-i asa la tatal tau:
Tu:Tata nu crezi ca exagerezi? Sunt doar o fata de 16 ani nu una de 30 de ani, trebuie sa intelegi ca trebuie sa invat si la scoala, mai am nevoie de timp liber si eu ca toate fetele, daca nu vrei sa intelegi eu plec cu sora'mea si nu-mi mai pasa de vorbele tale, bine ca maicamea sta toata ziua si freaca menta, auzi stii ce?! Nu ne mai poti controla viata asa cum ai tu chef, chiar daca esti tatal meu nu-s eu sclava ta, bine ca mamei nu ii spui nimic cand ea sta toata ziua si freaca.
Daca tatal tau te bate asa mai bine iti strangi banii si ii spui asa cand ii ceri :
Tata trebuie sa-mi dai bani sa imi cumpar caiet de matematica, (sau culegere).
Daca vrei sa iesi, iesi pe ascuns din casa daca stai intr-o camera singura cere-i cheia.
Daca nu te lasa sa iesi de mai mult de 4 ore nu-i mai raspunde la telefon, mesaje.
Iar atunci cand vi acasa si incepe cearta spune-i : Da-mi pace tu si aia care freaca menta., te duci in camera si e inchizi iti iei castile si bagi muzica la maxim la casti si daca te cearta arata-i ca nu iti pasa.
Sper ca ti-am fost de ajutor laughing

1 răspuns:
| Copiliţă a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun. E ciudat caracterul sau, foarte. Cand am ajuns ep la jumatate am vrut sa-ti psun ca te tine mai mult pe langa el de teama sa nu te priarda, fiind fata, tati sunt mult mai protectori cu noi.Si iti arata in diverse feluri gresite asta. Poate chiar ii este teama sa nu va piarda cum a plecat soara voastra de acasa. Si poate va tine pe langa el si va pune la tot ce face el pentru a fi ocupate si sa stati cu el.
Chair nu stiu, imi pare foarte rau pentru tine.
El chiar are o problema, cel mai bine ar fi sa mergi la bunica ta, sau sa iei cumva legatura cu mama ta naturala poate le te-ar putea ajuta.