| NumeStupid a întrebat:

Hey, TPU, Numele meu este Gabriel si acesta este primul meu post pe situl vostru, asa ca nu stiu daca aici trebuia sa postez.Nu prea stiu eu cum merge treaba pe aici, asa ca o sa spun cat mai scurt despre problema mea si as dori sincer sa ma ajutati cu cateva sfaturi. M-am mutat in cartierul un stau acum in urma cu 8 ani de zile.Primul prieten pe care mi l-am facut a fost o fata.In timp a ajuns sa imi fie cea mai buna prietena (eram foarte apropiati,in sensul ca vorbeam zilnic la telefon,ne plangeam unu la celalt despre diferite probleme,ne ajutam reciproc,pierdeam ore la telefon sau prin fata blocului...). Iarna trecuta,multumita unei colege de ale mele,mi-am luat inima in dinti si i-am spus ce simt pentru ea,. Raspunsul ei a fost pe placul meu,intrucat a raspuns pozitiv.Din pacate nu stiu de ce,dupa o saptamana,nu a mai vrut sa vorbeasca cu mine,cand o sunam nu imi mai raspundea,nu mai dadeam de ea in nici un fel. Dupa vreo doua saptamani cam asa,da un semn de viata,pe mes,nici macar la telefon sau sa ne vedem ceva si imi spune ca a fost o greseala,ca nu se simte pregatita pentru o relatie. Mi s-a parut cam ciudat dar nu am avut ce sa fac daca fata nu dorea sa se implice.M-am cam suparat,bineinteles,dar pentru mine prieteneia ei era mai importanta decat sa ne fi certat sau ceva si sa nu mai fi vorbit deloc... Imediat dupa aceasta faza,si-a schimbat brusc atitudinea fata de mine,imi vorbea rece, se ascundea de mine, ma mintea in legatura cu diferite lucruri...pana la urma a rupt de tot legatura cu mine. In urma cu o luna,ne intalnim (desi suntem vecini,nu am vazut-o din iarna si pana acum,cred ca jumatate de an a trecut) In fine,ne-am intalnit intamplator pe strada, dupa care ne-am dus intr-un parculet sa discutam si eventual sa redevenim prieteni. Cand vorbeam, ea a inceput sa planga spunand ca ii pare rau ...lacrimile ei m-au facut sa ma simt de parca eram dorit,de parca ei chiar ii parea rau si de parca ea chiar isi dorea sa redevenim prieteni. Dupa ziua respectiva,ne-am m-ai vazut de doua ori(chiar urmatoarele doua zile) tot in parculet,unde am tot stat de vorba(despre ce am facut perioada cat nu am stiut unu de celalalt) Chiar am crezut ca revine totul la normal, sincer chiar imi doream sa imi recapat cel mai bun prieten. Problema este, ca desi am vazut-o de 3 ori,m-am reindragostit de ea nebuneste,am ajuns sa ma gandesc la ea in permanenta,stau noapte si ma gandesc la ea. Acum,normal,cel putin din punctul meu de vedere,am inceput sa ii spun ca imi este dor de ea si ca as vrea sa ne vedem cu ideea ca ii voi putea spune ce simt pentru ea si cat de importanta este pentru mine. Ce credeti,cand o intreb pe mes ce face si ii propun sa ne vedem,imi spune mereu ori ca nu are chef sa iasa afara din cauza ca este foarte cald,ori ca deja are planuri si se vede cu niste prieteni de ai ei. A trecut o luna sau ceva de genu,si nu am reusit sa o conving sa isi faca putin timp sa ii spun ceea ce am pe suflet. Normal ca ma deranjeaza cand aud ca isi face timp pentru diversi prieteni de ai ei dar pentru mine nu.(mereu spunandu-mi aceleasi scuze pentru care nu ne putem vedea),cand o sun,imi da imediat flit. Nu stiu cum sa procedez,cum sa o conving pe fata ca imi doresc sa ne vedem,si cum sa o fac sa inteleaga cat de mult inseamna pentru mine. De aceea am scris acest post, cu speranta ca poate cineva ma poate ajuta cu cateva sfaturi, si eventual daca ceva din ce am spus eu pare anormal sa imi spuna.

2 răspunsuri:
| SVD a răspuns:

Eu zic sa nu mai faci aceeasi greseala sa-i spui ce simti pentru ea..adica sunt sanse de 60% sa se intample ca data trecuta cand i-ai spus.Mai bine ai evita-o putin, nu mai sta toata ziua dupa ea, sa o suni sa o rogi sa vina afara etc. Dupa ceva timp roag-o sa va intalniti putin, ca ai ceva important sa-i spui. Daca vrei sa o pastrezi langa tine ca prietena, nu-i spune ca esti indragostit de ea fiindca se va departa si mai rau..lasa timpul sa le rezolve pe toate. spune-i ca iti e dor de vremurile in care vorbeati mereu si ca ai nevoie de eahappy

| NumeStupid explică (pentru SVD):

Sunt anumite lucruri din ceea ce mi-au spus tu care nu le pot intelege, dar iti multumesc mult pentru ca ai acordat putin timp si mi-ai dat acest sfat.