| Tasya05 a întrebat:

Revin din nou, cu o problema straight face|||.V-am spus, ca sunt impreuna cu un baiat din clasa a 8. a de vreo 4 luni. In scoala mea, profesori sunt extremiii de stricti. Astazi, dupa ce s-a sunat, prietenul meu a venit sa imi spuna succes la test, si m-a sarutat. Ghinionul a fost ca, profesoara de fizica, care este extrem de rea, ne-a vazut. A urmat apoi o predica de vreo jumatate de ora (pentru ca ne mai atrase odata atentia, tot azi ). In fine, dupa ce anul trecut o fata de la noi din scoala a ramas insarcinata, si in scoala s-a gasit un prezervativ cu sange, profesori au devenit extrem de stricti. Revenind la subiect, ni s.a propus scaderea notei la purtare + parintii chemati la scoala in 2 zile, daca nu, exmatriculare pe 3 zile straight face||||.Nu stiu ce sa fac, daca le spun parintilor, va iesi mare circ. Diriga a spus ca o suna maine pe mama :-ss, pentru ca 'cica' baiatul e foarte 'gagicar' si nu vrea sa mai am nimic deaface cu el. Asa, mama prietenului meu este profesoara in scoala, si mi-a spus ca, deocamdata sa nu le spun alor mei, pentru ca rezolva el straight face||. Ce sa fac, sa imi iau inima in dinti si sa le spun sau, sa risc sa primesc exmatriculare pe 3 zile, sau, sa o spune diriga pe mama?:-ss Un sfattt:-ss. Si daca da, cum sa le spun, asa mai 'frumos'. (Tata e extrem de strict). Scuze de categorie.

Răspuns Câştigător
| Freddie23 a răspuns:

Nu iti fa un obicei din a ascude fapte sau din a minti, pentru ca asta te obliga sa faci compromisuri pe viitor. Iar un om care face compromisuri, este un om slab.
Ce as face eu? M-as duce la parinti, care oricat de exigenti ar fi, sunt totusi parintii mei si nu mi-ar dori raul, iar in fond ce am facut? m-am pupat cu un coleg de scoala si m-a vazut o cață batrana si frustrata; nu serios?! asta-i vreo crima?
Nu stiu sigur daca au voie sa ia asemenea masuri si cred ca doar te-au speriat. Exmatriculat 3 zile pentru o pupatura! Cine sunt zelosii astia de profesori?
Sa revin... te duci la maicata si o iei un pic cu vrajeala (tine minte ca tu ai gresit) Ce mai faci? cum e la servici? alea alea, stii uite ca toti adolescentii si eu fata ta perfecta (mai bagi cate o glumita sa nu para evenimentul chiar atat de important) m-am pupat cu un coleg (nu zici sarut cu limba si ca te-a ciupit si de cur) si m-a vazut o profa. Profa care a inceput sa ma ameninte si nu stiu ce are de gand exact, dar s-ar putea sa te sune!
Adultii vorbesc altfel intre ei... sunt constienti de varsta si de efectele ei, pentru ca toti am fost asa.
Cu taicatu e alta poveste. Sincer si el ar trebui sa stie, pentru ca nu ar fi placut sa afle ca tu cu maicata ati complotat pe la spatele lui; totusi, poate o lasi pe ea sa-i zica, sau ai putea sa-i spui tu dar mai prieteneste asa.

1 răspuns:
| loomy_9010 a răspuns:

Ps...stii. sa ascunzi parintilor nu e o rezolvare, tot se va afla, va circula repede vorba asta :-s. Poate ar trebui sa vorbesti cu mama ta mai intai si apoi te va ajuta si cu tatal tau, sa te apere (etc), dar cred ca parintii tai nu vor fi de acord deloc cu aceasta relatie si te vor pune sa te desparti de el. Sa nu faci nimic necugetat(gen: sa te intalnesti cu el pe ascuns..etc), nu e ultima ta iubirehee hee. Ai grija ce faci. nu stiu daca am fost de ajutor si daca se intampla ceva, vreau sa stiu :3! :*