| Cynthia13 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a si diriga noastra organizeaza o excursie in Franta-Spania si vreau si eu sa merg. Le-am spus parintilor acest lucru si ei au spus,, nu stiu, mai vedem.momentan nu avem foarte multi bani". Excursia dureaza 11 zile si costa 495 euro+350 lei pentru sofer si sa zicem ca imi mai i-au la mine 5 milioane. Mie nu mi se pare un pret enorm pentru atatea zile.Deci,cum sa-mi conving parintii sa ma lase, avand in vedere si fapteul ca nu am mers niciodata in alte tari straine...Ma gandeam sa renunt si la cadourile de craciun, si la rochia pentru bal si de vreo saptamana nu mai cheltuiesc aproape deloc bani(pe dulciuri si alte prosti). In plus am strans si vreo 70 de lei, pana la excursie(care este prin martie.credlaughing ), o sa strang mai multi bani(noroc cu alocatiile lunare). Ce parere aveti? Vreun sfat? A-ti fost si voi vreodata in situata mea?

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Wow! O sa cheltuiesti in 11 zile 1000 de euro si ti se pare putin?! Nu stiu cati romani castiga 1000 de euro pe luna. Si chiar si asa, cum ramane cu cheltuielile zilnice?!
Eu cred ca ar fi intelept sa accepti decizia parintilor tai, oricare ar fi aceasta. Chiar daca dispun de banii respectivi, nu crezi ca ei ar putea fi intrebuintati mai bine? Ar putea sa iti cumpere un laptop sau un alt lucru palpabil, pe care sa il poti folosi mai mult timp.

1 răspuns:
| CeQe a răspuns:

Eu zic ca iti trebuie cel putin 7-8 milioane la tine.5 milioane sunt prea putini.parerea meahappy