| PinkishYasmine001 a întrebat:

Hey TPU
Sunt in clasa a 8-a si sincer, nu stiu ce sa fac sa memorez cat mai repede lectiile si informatiile pentru teste,teze,simulari etc!
Invat enorm de mult, si incercsa imi elimin din cale lucrurile care mi-ar distrage atentia, cum ar fi telefonul, revistele din fata mea si alte lucruri derutante, dar degeaba! Invat super mult, si ma refer la teorie, si degeaba, caci nu pot sa retin mai nimic
Nu stiu ce sa mai fac, in curand am simularile de la mate si romana si teza la mate, iar matematica este sincer punctul meu slab, si de 2 zile tot incerc sa invat 4 definitii si 3 teoreme, dintre care stiu o definitie si jumatate
Ce sa ma fac? In curand va veni si evaluarea, cand voi avea SI MAI MULT de invatat
Mi-e frica, nu stiu, aveti vreun sfat? Ce sa fac sa invat mai eficient si cum sa recapitulez cateceva pentru matematica?

Răspuns Câştigător
| Mihaelaaaa19 a răspuns:

Hey!☺ Pai eu beau multa apa inainte de a incepe sa invat, si mereu am apa langa mine, apa ajuta foarte mult. Apoi, in camera sa nu fie foarte cald, cel putin pe mine caldura ma adoarme sau ma face sa nu pot invata/concentra. Cand am inceput a 11 a, am crezut ca voi avea note praf, mult de invatat si am crezut ca nu voi face fata. Pai am descoperit ca muzica (ascult zilnic de dimineata pana seara) ma ajuta, mai ales cand e galagie, imi bag castile in urechi, nu dau la maxim ca ma deruteaza, ci doar acolo sa cante in fundal. Asa poti face si tu ceva ce iti place, gen sa iti citesti de 3-4 ori si apoi sa desenezi, sau sa te uiti la ceva amuzant cateva minute, 2-3, dar apoi te pui iar la citit si invatat. Pai la mate iei definitiile logic, trebuie sa gasesti ceva logic in ele, si daca sunt foarte lungi le iei pe propozitii, eu la romana cand invat, o fac pe paragrafe, sau cate doua trei propozitii le citesc pana le stiu, apoi incerc sa le spun fara sa mai citesc, daca nu merge revin si citesc din nou, daca le stiu, trec la urmatoarele 3 propozitii. Si mai e un secret, sa citesti definitiile/lectiile foarte repede, ca de le ciesti incet mai te gandesti si la altceva, dar cand citesti repede iti sta capul doar acolo ca numai ai timp sa te gandesti la altceva. Si e important sa nu te stresezi, sa faci totul cu calm, sa te relaxezi in timp ce inveti, dar sa nu stai pe spate in pat ca adormi sau ti se va parea ca ti-e somn. Poate te vor ajuta si niste intinderi, asta pentru relaxare. Sper ca te-am ajutat. Bafta la invatat❤.

| PinkishYasmine001 explică (pentru Mihaelaaaa19):

Multumesc mult, cu siguranta iti voi urma sfatul

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Degeaba citesti daca gandul iti este in alta parte!
Citeste cate1 fraza si incearca sa o intelegi logic, ca sa poti retine esenta ei!

| Violleta2022 a răspuns:

Cat priveste matematica, se invata prin efectuarea problemelor si exercitiilor, cu cat mai multe si mai variate, cu atat mai bine!

| mistret25 a răspuns:

Sunt si eu clasa a 8-a si am avut aeeasi problema. Smecheria este sa nu stai toata ziua cu nasu in carte; trebuie sa te odihnesti foarte mult inainte sa incepi sa inveti si nici atunci nu trebuia totul dintr-o data, ci putin cate putin.La matematica secretul este sa inveti teorema si sa faci aplicatii cu pixul pe hartie cat mai multe dar nici exagerat, pana le intelegi foarte bine.La romana singurul lucru greu este memoratul marcilor lexico-gramaticale ale genului liric sau epic sau mai stiu eu ce.Cat despre compuneri... trebuie sa le faci tu, din capul tau, cu cuvintele tale( iei de pe net un exercitiu in care trebuie sa faci o compunere, gen argumentare, si iti faci singur un model dupa care sa te iei).Nu trebuie sa tocesti cine stie ce modele date de doamna profesoara si sa nu intelegi nimic.

Eu cam asa invat si pana acum cea mai mica nota a mea din acest an este 8( dar sunt si lenes... deci da!). Sper ca te-am ajutat.