| Denise5543 a întrebat:

Urmeaza sa ma mut la o scoala noua. Sunt o fire foarte timida, si nu ma acomodez usor cu societatea. Ceva sfaturi legat de aceasta problema? Vreau sa nu mai fiu atat de timida :3.

5 răspunsuri:
| IngeruMeuCurcubeuTau a răspuns:

Pff..asta mi s-a intamplat si mie anul acesta. Am ajuns la scoala si stateam izolata intr-un colt sa nu ma vada nimeni...pana cand a venit diriginta si m-a prezentat celoralti colegi, iar o fata a intrat in vorba cu mine si ghici ce? Sutem cele mai bune prietene acum! La inceput imi era frica sa ies pe hol si sa raspund la ore, ori de cate ori ridicam mana toata clasa zicea in soapta :'a uite fata noua stie' si lasam mana jos imediat de teama sa nu ma critice cineva. Pana la urma profesorii s-au acomodat cu mine, am devenit o disperata care ridica mana sa raspunda fara frica si acum ma plimb mereu prin scoala. Stai linistita, sigur vei gasi pe cineva cu care sa te intelegi bine acolo. Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa gasesti pe cineva care ti se pare mai Ok(mai bine un baiat pentru ca ei sunt mai putin barfitori decat fetele) si imprieteneste-te cu el.

| OlariuRox a răspuns:

Buna,incearca sa ai incredere in tine si in puterile tale, gandeste pozitiv si nu baga barfele si vorbele rele in seama. Bagate in seama cu lumea, daca nu iti vorbeste nu fi dezamagita, daca te atacaa trateaza-i cu indiferenta.Te pup. Bafta!

| superpowergirl a răspuns:

sunt in aceeasi sitoatie dar cred ca cel mai bine e sa fi draguta si sa nu stai intr-un colt dar nici sa te bagi in discuti

| ryzoO0 a răspuns:

Nu poti sa iti schimbi compatamentu este o abilitate dobandita din nastere incerca sa fi tu si sa fi sociabila