| Your5angel a întrebat:

Hey, TPU. Va rog sa ma ajutati! Ultima vreme am cazut intr-o depresie enorma. Am inceput sa imi dau seama ca parintii nu ma inteleg, si niciodata nu vor sa asculte parerea mea sau ceea ce imi doresc eu cu adevarat! Mereu ei decid ce e bine pentru mine si ce trebuie sa fac. Si pentru ca fratii mei mai mari au plecat eu am ramas unica cu ei si din acest motiv ei se tin de mine ca sa ma faca o persoana perfecta, adica asa cum si-ar dori ei. Nu zic ca am parinti rai. Am parinti minunati si ii iubesc enorm de mult, dar asta nu inseamna ca sunt fericita. Acum frecventez scoala muzicala si fac asta nu pentru ca vreau eu, ci pentru ca asa au decis parintii mei ca trebuie sa fac, asta si ma doare cel mai mult! Totusi ii inteleg pe ei, ei mereu si-ar fi dorit sa fiu o fata ideala, dar acum ca cresc unele lucruri se mai schimba. De mica citeam carti si eram pusa doar pe invatatura, acum insa mai vreau cateodata sa imi fac parul sau sa ma machiez, ca si orice fata de varsta mea. Ei insa considera aceasta schimbare ca pe una negativa si ei cred ca daca imi interzic aceste lucruri fac bine, insa nu isi dau seama ca din acest motiv ei ma indeparteaza foarte mult. Da, sunt ca orice adolescenta, am 14 ani si sigur ca vreau sa fiu in rand cu lumea. Pacat ca parintii mei nu inteleg asta. Nu ies din voia lor sau din cuvantul lor, nu ma duc la discoteca, stau mereu acasa alaturi de ei, nu beau, nu consum droguri si nu fumez, si totusi observ ca ma socot o fata rea si deseori fac comparatii care pe mine ma deranjeaza mult, dar nu imi permit sa le reprosez nimic inapoi, pentru ca daca o fac stiu ca tot degeaba! Sunt o eleva exemplara, eminenta deja de 7 ani la rand, particip la concursuri, iau premii mari, ma implic in multe activitati, dar nici asta nu ii face sa isi schimbe parerea rea despre mine. Ceea ce mi-as dori eu e ca ei sa ma inteleaga, sa poata citi ceea ce am scris pana acum si sa isi dea seama ca nu e cea mai buna solutie sa ma asupreasca mereu si sa procedeze asa cum o fac acum. Acum chiar nu stiu ce sa mai fac. Plang aproape in fiecare seara, imi vine gandul deseori sa ma sinucid dar nu o fac doar ca sa nu le provoc lor durere! Ii iubesc si stiu ca ma iubesc si ei pe mine, dar imi pare rau ca nu ma pot asculta, ca ma indeparteaza si ca ma fac sa imi pierd increderea, sa devin o persoana pesimista si inchisa in sine. Vreau putina libertate, mi-e suficient doar putin, pentru ca nu sunt genul care sa umble noaptea si sa faca ceea ce nu se cuvine, dar ca si oricine vreau sa fiu o persoana fericita! Ce pot sa fac? Va multumesc celor ce au citit asta pana acum si care ma vor ajuta cu cate un raspuns)

Răspuns Câştigător
| MrsVamp a răspuns:

Buna! Si eu am tot 14, si avem as putea spune un caz similar prin asemanare de situatii. Stiu ca partintii tai par ca nu te inteleg, dar asta e conceptia fiecarui adolsescent de aceasta varsta. In realitate ei vor doar o viata mai buna pentru tine, vor sa te realizezi, sa devi cineva independent, de asta te trateaza mai sever si te forteaza sa faci lucruri pe care tu nu le doresti.
Sinuciderea nu a fost, nu este si nu va fi vreodata vreo solutie, e doar o fuga de probleme care nu cauzeaza decat si mai multe la randul ei, si tot asa, nu vreau sa o mai lungesc intrand in detalii.
Ar trebui sa fi mandra de tine si ceea ce poti face, pentru ca inteligenta si caracterul te fac mai frumoasa decat orice machiaj. Bineinteles ca vrei si tu sa te fardezi, e ceva normal, dar parintii si in general oamenii ca au prins o perioada dinaintea anilor 2000 nu concep lucrurile la fel ca noi, li se pare absurd, ciudat. Fericirea trebuie cautata in lucrurile mici. Sa nu crezi ca daca iti faci o suta de prieteni sau te duci in cluburi devi fericit. Prin asta doar te minti pe tine insuti. Fi fericita ca traiesti, ai o familie, ce manca, un acoperis deasupra capului, si iti poti creea un viitor. Lucrurile se vor adapta la mai bine pe parcurs si in viitor incearca sa socializezi mai mult cu parintii, sa inveti sa-ti exprimi mai bine opinia spre exemplu "nu voi fi plecata mult", "pot sa merg...", "pot sa fac" si in schimbi continua sa-i recompensezi cu note bune, etc, etc.
O sa vezi ca totul va fi bine.
Bafta multa! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrsVamp):

Da-mi voie sa te contrazic..Nu e ok sa indupleci parintii cu niste amarate de note pentru a te lasa sa fi mai liber. Facand asta, devin si mai obsedati. Actiunile vietii nu trebuie controlate decat de persoana care vrea sa actioneze, nu de niste cifre. Daca ea nu continua sa mai ia note bune, inseamna ca i se va lua libertateastraight face?

| MrsVamp a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, termentul de "libertate", deja i-am pierdut semnificatia..in timpurile noastre totul se invarte in jurul acelor cifre, nu mai ai libertate, nu mai ai dreptul la opinie, nu e corect, dar e adevarat.
Suntem obligati sa ne adaptam acestor lucruri, fortti de circumstante, nu e ceva ce eu am impus, nu e ceva ce eu vreau, sunt doar realista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrsVamp):

Doar voi puteti schimba asta, continuand asa nu veti ajunge niciunde ..sunt copii care profita de acest "beneficiu".(iau o nota buna, pot sa le cer orice parintilor)cred ca te afli si tu printre ei. In cazul asta voi sunteti de vina si tot voi va doriti o viata ca asta. Abia ati deschis ochii si v-ati lovit cu capu de zid ca parintii nu va inteleg. Pana acum va convenit acest lucru. Nu inteleg de ce continuati... faceti-i sa va intaleaga si sa excludeti notele din peisaj fara a mai oferi recompensa. In viitor vei detine o mentalitate excelenta oferind recompense la fiecare pas. Cred ca ma opresc aici. Succes mai departe in tot ce vreti sa obtineti!

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa faci ce iti place..nu ce ti se impune. Solutia la ce ai scris tu ar fi sa schimbi mentalitatile parintilor tai, ceea ce e imposibil. Trebuie sa cauti intelegere si sa le explici de fiecare data de ce vrei sa faci un anumit lucru. Nu mai fi trista..gandeste-te ca ei oarecum te-au ajutat ca sa fii cine esti tu acum. Trebuie sa ai incredere in tine si sa te gandesti ca pana la urma tu decizi. Inteleg ca te-ai saturat ..va trebui sa astepti un timp ca sa poti merge mai departe in viata, pe drumul tau, in care vei fi independenta in alegerea propriilor decizii.