| emili908097 a întrebat:

Hey,unde mi-as putea ascunde absorbantele la scoala? Avand in vedere ca doar mama stie ca mi-a venit menstruatia, am colegi bagaciosi.DAU FUNDITA, MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimadinAlba a răspuns:

Si eu am trecut prin faza asta, din pacate unii baieti nu sunt destul de maturii si daca iti gasesc un absorbant in geanta imediat fac misto, zici ca mamele lor folosesc carpe, nu absorbante. Ma rog, eu am inceput sa nu mai le ascund asa rau din a9a. Pana sa ajung la liceu si sa am colegi bagaciosi imi tineam absorbantul in buzunarul de la geaca (iarna), iar vara in buzunarul din spate de la blugi, sau le impachetam in hartie(inainte sa-mi cumpar o cutiuta speciala pentru absorbante). Eu te sfatuiesc sa ti achizitionezi o cutiuta pentru absorbante, sau colegele mele mai obisnuiau sa poarte un portfard mai mic unde puneau absorbante, servele si ce mai aveau ele nevoie.

| emili908097 explică (pentru anonimadinAlba):

Da asa este dar stie doer mama

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

îți iei un portfard foarte mic și le ții acolo. Și chiar să le găsească, e normal să ai ciclu, dacă râd înseamnă că-s imaturi și n-au pic de educație în sensul ăsta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba au ei in rucsacul tau?
si daca vad absorbante care e treaba? toate femeile din lume le folosesc

| Andreeush a răspuns:

Nu lăsa colegii să îți umble în geantă.

| emili908097 explică (pentru Andreeush):

Nu ii las dar atunci cand am menstruatie nu stiu cum sa scot tamponul din geanta si. uneori merg cu geanta si unele fete ma banuiesc avand jn vedere ca nu ne prea intelegem

| Andreeush a răspuns (pentru emili908097):

Mi se pare penibil, fetele din clasă la tine de ce se comportă ca la grădiniță? Și ele folosesc tampoane în perioada menstruației.

| Eugen80 a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai o discutie cu mama ta. Indiferent cat de rea ar fi relatia dintre voi sau cat de aiurea ti se pare, trebuie sa vorbesti cu ea. Poti sa-i spui ca le stii pe toate si ca nu ai nevoie de sfaturi si restul, ca sa nu te simti aiurea, dar ar fi bine sa vorbesti cu ea. Relatia dintre mama si fiica trebuie sa fie ok, indiferent ca nu ai nevoie de sfaturile ei. Este aberant sa te ascunzi de toti pentru un lucru atat de normal. Gandeste-te ca peste 5-6 ani o sa-i spui probabil prietenului sa-ti cumpere el niste tampoane... asa ca nu are rost. Ignora situatiile stanjenitoare, nu le transforma in subiecte tabu si mergi mai departe.
A doua parte : baietii care fac misto de faza cu menstruatia sunt niste idioti. deci cu prima ocazie, indiferent cand si daca se intampla, sa iesi in fata sa faci tu misto de ei. Ii intrebi daca vor si ei un tampon, pentru ca la cum se comporta, au nevoie, pentru ca barbati nu sunt. Eventual sa-si bage si in urechi, sa nu se faca curent intre urechi... big grin.
Deci la misto-uri, raspunde la fel, astfel incat sa se simta aiurea si sa nu dezvolte si mai tare glumele proaste.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Nici n-ar trebui sa te feresti. Sunt lucruri normale. Colegii tai sunt imaturi, vor intelege peste 2-3 ani situatia. Iti poti pune absorbantele intr-o borseta mica si ai rezolvat problema. In plus, nimeni nu are dreptul sa caute in geanta ta. Nu trebuie sa te simti rusinata ca ti-a venit menstruatia, este ceva perfect normal. Fii mandra ca ai inceput o etapa noua din viata! happy